top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Wytwornice ciężkiego dymu

Ciężki dym powstaje w procesie sublimacji suchego lodu w wodzie. Jest on ciężki, ponieważ składa się z dwutlenku węgla, który jest cięższy od powietrza. Po połączeniu dwutlenku węgla pochodzącego z suchego lodu z drobinkami ciepłej wody powstają gęste białe obłoki. Taniec w obłokach jaki można podziwiać na weselach odbywa się w gęstych chmurach powstałych z dwutlenku węgla z którego jest produkowany suchy lód. Aby uzyskać ciężki dym odpowiedniej jakości należy posiadać wytwornicę ciężkiego dymu o odpowiedniej wydajności. Na Polskim rynku jest ich sporo ale nie każda wytwornica ciężkiego dymu spełnia swoje zadanie. Niektóre wytwornice w wersji podstawowej tak często reklamowane na forach internetowych to urządzenia do wytwarzania dymu z wody i płynu. Wytwornice ultradźwiękowe, które nie mają nic wspólnego z wytwornicami ciężkiego dymu z suchego lodu.

Taniec w obłokach uzyskanych z suchego lodu

Wytwornice do ciężkiego dymuWytwornice do ciężkiego dymu posiadają bardzo prostą budowę dlatego posiadając choć trochę chęci można wykonać ją samemu. Wytwornica ciężkiego dymu składa się z obudowy plastykowej, zbiornika na wodę, koszyczka na suchy lód oraz grzałkę (jedną lub dwie w zależności od modelu) do podgrzania wody. Każda wytwornica dymu ciężkiego zaopatrzona jest w termostat oraz czujnik poziomu wody który odcina dopływ prądu do grzałek gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę. Wytwornica ciężkiego dymu może ale nie musi być zaopatrzona w dźwignię do kontroli przepływu ciężkiego dymu. Na Polskim rynku dużą popularnością cieszy się wytwornica ciężkiego dymu Chauvet Nimbus. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawowa wersja wytwornicy Nimbus o pojemności komory na suchy lód: 4,5 kg może być wystarczająca tylko na małe powierzchnie. Należy wziąć to pod uwagę rozpoczynając swoją przygodę w branży usług weselnych. Mimo, że producent określił średni czas pracy wytwornicy Nimbus na 6 minut to jednak 4,5 kg suchego lodu jest zbyt małą ilością na duże powierzchnie. Na dużej sali efekt może być bardzo mizerny. Mimo, że zastosujemy świeży suchy lód do wytwornicy ciężkiego dymu na dużej powierzchni białe obłoki osiągną grubość tylko paru centymetrów. Widać jest to doskonale na zdjęciach jaki można obejrzeć oglądając ogłoszenia usług lub podziwiać na firmowym fan page Facebook. Oczywistym jest, że Młode Pary poszukujące określonych usług nie zwrócą na to uwagi. Z ciężkim dymem spotykają się z pewnością po raz pierwszy więc skuszeni ceną skorzystają z takich a nie innych usług.


Suchy lód do wytwornicy ciężkiego dymu


Jakość ciężkiego dymu i jego ilość uzależniona jest od paru czynników. Suchy lód do wytwornicy ciężkiego dymu powinien być świeży. Przechowywany nie dłużej niż 3 dni. Im dłużej suchy lód jest przechowywany tym więcej należy go użyć do osiągnięcia zadowalającej jakości ciężkiego dymu.

wytwornice na suchy lód

Wytwornice na suchy lód posiadają określoną pojemność koszyczka zasypowego i na to należy zwrócić szczególną uwagę kupując wytwornicę do świadczenia usług. Ilość ciepłej wody oraz ilość suchego lodu ma znaczenie. Mizerne efekty jakie można zobaczyć czasami na zdjęciach są wynikiem nieodpowiednio dobranych proporcji. Równie często wynika to z nieodpowiedniej temperatury samej wody. Usługodawcy posiadający odpowiednio długą praktykę wiedzą jak połączyć te trzy czynniki aby uzyskać jak najlepszą jakość ciężkiego dymu. Suchy lód do wytwornicy ciężkiego dymu jest kupowany przez usługodawców na miejscu w sklepie suchego lodu lub zamawiany z dnia na dzień.


Ile suchego lodu do wytwornicy ciężkiego dymu


ile suchego lodu do wytwornicy cieżkiego dymu

Trudno jest określić ile suchego lodu jest potrzebne do wytwornicy ciężkiego dymu. Aby to określić należy wiedzieć na jakiej powierzchni ciężki dym ma być wyeksponowany. Potrzeba tutaj trochę praktyki i odrobina wyobraźni. Kupując wytwornicę w sklepie każda z nich posiada instrukcję obsługi oraz dane techniczne. Dane techniczne dokładnie określają ile suchego lodu do wytwornicy należy użyć. Najczęściej podana jest maksymalna ilość suchego lodu. Posiadując odpowiednią praktykę usługodawca sam dobierze odpowiednią ilość suchego lodu do zadania jakie ma wykonać. Ważne jest również czy suchy lód ma zostać użyty tylko na taniec w obłokach czy też w trakcie innych uroczystości takich jak krojenie weselnego tortu.

458 wyświetleń

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page