top of page
  • Dry Ice

Wstrzymanie produkcji suchego lodu

Wstrzymanie produkcji suchego lody przez spółki Azoty oraz Anwil to nie tylko brak nawozów. To jest tylko jeden z problemów, który już odczuwa branża spożywcza oraz przemysł przetwórczy. Zakłady przetwórstwa mięsa już biją na alarm. Brak suchego lodu spowoduje zamknięcie zakładów przetwórczych, zwolnienia pracowników i milionowe straty.

Zbiornika na CO2

Przypominamy, że dwutlenek węgla jest produktem ubocznym działalności zakładów chemicznych. Aby dwutlenek węgla został wykorzystany do produkcji suchego lodu, trzeba go jeszcze skroplić a na to potrzeba sporo energii. To właśnie dlatego szybujące ceny gazu zablokowały produkcję. Proszę sobie wyobrazić wzrost ceny suchego lodu o 300%. Tyle właśnie podrożał gaz.

CO2 jest niezbędny do produkcji piwa, niektórych serów, a także produkcji suchego lodu pod postacią: granulatu, plastrów oraz bloków. Suchy lód potrzebny jest w handlu, a także jego właściwości wykorzystywane są w transporcie farmaceutycznym, materiału biologicznego oraz żywności.

Wstrzymanie produkcji suchego lodu wywołało efekt domina. Ale tutaj nie tylko chodzi o suchy lód. Brak systematycznych dostaw CO2 oraz kwasu azotowego spowodować może zapaść w segmencie przetwórstwa owoców i warzyw. Nadchodzi zima, a więc skończą się świeże warzywa i owoce. Brak produkcji suchego lodu wykorzystywanego do transportu mrożonek będzie miał wpływ na cały ciąg dostaw. Zerwanie łańcucha dostaw może doprowadzić do tego, że za chwilę zobaczymy w sklepach puste półki i chłodnie.


Brak suchego lodu dla branży rozrywkowej


Od momentu ogłoszenia wstrzymania sprzedaży suchego lodu w naszych oddziałach: Łódź, Raszyn, Gdańsk, branża rozrywkowa przeżyła szok. Szok spowodowany jest tym, że sezon wesel jeszcze się nie skończył. Raczej rozkręca się na nowo po okresie wakacyjno-urlopowym. Tak samo organizatorzy imprez okolicznościowych lub zajęć dla dzieci bezskutecznie szukają suchego lodu, aby zachować twarz. Taniec w obłokach stał się tak popularny, że Młode Pary nie wyobrażają sobie, aby na ich weselu zabrakło białego dymku. Nie tylko na taniec w obłokach, ale również w trakcie krojenia weselnego tortu i innych atrakcji. Niestety będziemy musieli się uzbroić w cierpliwość, bo jak na razie słychać jest tylko zapewnianie, że rząd tym problemem ma się zająć. Tylko kiedy? Tego nie wie nikt.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page