top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód na roztocza

Zaktualizowano: 11 sty 2019

Z pewnością sporo osób przeczyta ten tekst z ciekawości ponieważ rzadko kto wie że roztocza można zwalczać suchym lodem. Suchy lód na roztocza – pierwszy raz słyszę powie ktoś i zabierze się za czytanie. Walka suchym lodem z roztoczami jest bardzo prosta i poniżej podajemy jak to zrobić.


Obecność roztoczy dokucza nam szczególnie w sezonie grzewczym kiedy rzadko wietrzymy mieszkania w których utrzymuje się temperatura od 22 °C do 28 °C. W takiej temperaturze roztocza mają wyśmienity warunki do życia i rozmnażania się. Roztocza nie są takie groźne. Najbardziej szkodliwe dla człowieka są ich odchody, a właściwie zawarte w nich białka, które należą do grupy najsilniejszych alergenów. To właśnie obecność odchodów w naszych domach może być przyczyną nieżytu nosa, uporczywego kaszlu czy atopowych zmian na skórze. Takie dolegliwości są coraz częstsze naszego społeczeństwa. Walka z roztoczami nie jest łatwa i nie wystarczy niestety do tego celu kupić odkurzacz z odpowiednimi filtrami lub płaszczem wodnym. Tam gdzie jest kurz są i roztocza. Powstaje więc pytanie. Czy jest jakieś miejsce na ziemi gdzie kurzu nie ma? Nawet środki chemiczne pomagają na pewien czas ale czy ktoś z was słyszał o tym że z roztoczami można walczyć wykorzystując do tego celu suchy lód? Z pewnością nie.

Walka z roztoczamiWalka z roztoczami nigdy się nie kończy. Mimo wietrzenia, używania specjalnych odkurzaczy i tak po pewnym czasie ponownie mamy do czynienia z roztoczami w mniejszej lub większej ilości. Zimą można się ich szybko pozbyć wystawiając za okno kołdrę, pościel i materace niemniej jednak należy pamiętać że temperatura na zewnątrz powinna wynosić co najmniej -20°C W takiej temperaturze pozbywamy się roztoczy ale kołdra na takim mrozie powinna przebywać minimum godzinę. Jak widać jest to raczej niemożliwe ponieważ obecnie zimy są dość lekkie. Na pytanie jak pozbyć się w prosty sposób roztoczy? Odpowiedź jest prosta. Do walki z roztoczami można wykorzystać właściwości suchego lodu. Czy nie jest to proste? Ależ tak i wystarczy do walki z roztoczami odwiedzić e-sklep Dry Ice Zone i zamówić zestaw wysyłkowy suchego lodu który zostanie dostarczony do domu przez firmę kurierską. W międzyczasie należy udać się do sklepu lub poszukać sklepu internetowego który posiada w sprzedaży duże worki plastykowe z suwakiem. Chodzi o to aby worki posiadały szczelne zamknięcie. Najlepiej jest kupić tyle worków ile posiadamy kołder. Jest to niewielki wydatek tym bardziej że grube worki będzie można wykorzystać do walki z roztoczami wiele razy.

Zastosowanie suchego lodu do walki z roztoczami

Suchy lód posiada temperaturę - 78°C i jest wykonany z ciekłego dwutlenku węgla. W wyniku sublimacji ponownie przekształca się w gaz nie pozostawiając po sobie śladu. Właśnie ten zimny dwutlenek węgla można wykorzystać do walki w roztoczami. Do worka wkładamy kołdrę, wsypujemy 3 kg suchego lodu i szczelnie zamykamy pozostawiając ok 1~2 cm przerwy. Jak byśmy całkowicie szczelnie zamknęli worek z pościelą to suchy lód w ramach sublimacji mógłby rozsadzić tenże worek. Przypominamy, że nigdy nie zamykamy szczelnie suchego lodu. Suchy lód sublimując zwiększa ciśnienie w pojemniku dlatego może go rozsadzić. Nic więcej nie musimy robić. Jest to prosta metoda do walki suchym lodem z roztoczami ale nie tylko. Na naszym rynku są firmy które wykorzystują suchy lód do walki z pluskwami i innymi nieproszonymi gośćmi. Zamawiając suchy lód do domu sami będziecie mogli walczyć z roztoczami powtarzając tą czynności co jakiś czas.


Po wsypaniu suchego lodu do worka (można suchy lód umieścić w pojemniku i włożyć do worka) rozpocznie się proces sublimacji czyli zamiana ciała w stałego w gaz. Sublimacja suchego lodu zachodzi zawsze ponieważ otoczenie jest cieplejsze niż suchy lód. Poprzez sublimację, suchy lód przekształca się w zimy dwutlenek węgla dzięki czemu worek napęcznieje niczym balon. Wystarczy pozostawić worek z kołdra lub materacem na sześć godzin a później wyjąć go, wytrzepać na dworze i gotowe. Osoby cierpiące na alergie mogą taką czynność wykonywać raz w tygodniu. Do worka można włożyć koc, poduszki i inne rzeczy z których chcemy się pozbyć roztoczy, jak również poduszki z kanap, foteli czy też krzeseł.

Suchy lód na roztocza w dywanie

Dywan, wykładzina, skóry baranie i cielęce, czy też miśki pluszowe którymi bawią się dzieci i często chodzą ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi spać również można włożyć do worka o większych rozmiarach i wsypać do niego suchy lód. Można też zrobić jeszcze inaczej. Po otrzymaniu suchego lodu granulat suchego lodu kruszymy na mniejsze kawałki i wysypujemy bezpośrednio na dywan. Niska temperatura suchego lodu – 78°C wymrozi wszystkie roztocza znajdujące się na wierzchu dywanu. Po wysypaniu suchego lodu na dywan pozwalamy aby sobie spokojnie sublimował czyli przekształcał się w dwutlenek węgla i opuszczamy pokój w którym taką czynność wykonujemy, nie wietrzymy i nie robimy przeciągów, bo chcemy by zmrożony dwutlenek węgla jako, że jest cięższy od powietrza chwile „popływał” na wykładzinie czy dywanie. Dwutlenek węgla w większym stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia dlatego też lepiej jest zamknąć pokój a po dwóch ~ trzech godzinach dobrze go przewietrzyć. Następnie można spokojnie odkurzyć dywan i wykładzinę by pozbyć się roztoczy oraz ich odchodów, które już nie trzymają się włosa dywanu czy wykładziny.

15 kg suchego lodu na roztocza

Roztocza kumulują się w kołdrach, pościeli i materacach, które użytkujemy latami bez wietrzenia i prania. Trzepanie materaca raz na rok niespecjalnie uwalnia nas od roztoczy, a z każdym kolejnym rokiem użytkowania gromadzi się ich coraz więcej. Stosując systematycznie suchy lód można się pozbyć roztoczy bardzo szybko niemniej jednak taką czynność należy powtarzać. Szczególnie gdy ktoś ma już alergię. Suchy lód stosowany jest do zabiegów odpluskwiania poprzez wymrożenie pluskiew niską temperaturą suchego lodu. Metoda wymrażania idealnie sprawdza się w domu, zakładach spożywczych i wszędzie tam gdzie wystąpił problem uodpornionych szkodników na środki chemiczne. Wystarczy zamówić w e-sklepie najmniejszy zestaw zawierający 4 kg suchego lodu aby podjąć walkę z roztoczami.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page