top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód na Karnawał

Karnawał 2019 rozpoczął się 6 stycznia. Jak zwykle Karnawał obfitować będzie w przeróżne zabawy taneczne oraz bale przebierańców. W trakcie Karnawału można wykorzystać suchy lód do licznych atrakcji, które z pewnością będą docenione zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Karnawał to idealny czas na zorganizowanie imprezy w domu, którą dzieciaki przecież tak uwielbiają. Zabawa i kontakt rodziców z dziećmi nie będzie zmarnowany.

Podczas zabawy karnawałowej można ze swoimi pociechami przeprowadzić eksperymenty z suchym lodem. Biały gęsty dym wydobywający się podczas sublimacji suchego lodu z menzurki czy też innego naczynia zawsze przyciąga grono ciekawskich. Przy takich doświadczeniach dorośli również mogą się doskonale bawić.


Sublimacja suchego lodu polega na zamianie ciała stałego w gaz. W wyniku sublimacji suchy lód przekształca się w dwutlenek węgla, z którego został wykonany.

Bal karnawałowy dla dzieci


Zanim zaczniesz planować bal Karnawałowy w domu razem z dziećmi, należy ustalić temat przewodni. Ze względy na to, że podczas zabawy będziecie wykorzystywać suchy lód, może to być „zabawa z suchym lodem”. Proszę jednak pamiętać, że suchy lód posiada temperaturę -78.5°C. Nieostrożne obchodzenie się suchym lodem może doprowadzić do poparzenia naskórka. Podczas zabawy, przesypywania itp. należy założyć rękawice ochronne.

Dwutlenek węgla w postaci stałej występuje w blokach, plastrach lub granulacie. Najpopularniejszy w Polsce jest granulat suchego lodu fi 16 mm. Wystarczy granulat wrzucić do ciepłej lub gorącej wody, aby rozpoczęła się intensywna zamiana ciała stałego w gaz. Im cieplejsza woda, tym intensywniejsza sublimacja. Widać jest to po tworzących się w wodzie bąbelkach oraz gęstym białym dymie, który składa się z zimnego dwutlenku węgla. Kto oprze się takiemu widokowi? Wasze dzieci będą zaskoczone, bo niby z skąd bierze się ten biały gęsty dym, którego ilość jest zdumiewająca.


Sublimacja suchego lodu w wodzie


sublimacja suchego lodu w wodzie

Sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie jest podstawowym eksperymentem w domowych warunkach. Zawsze wzbudza olbrzymie zainteresowanie dzieci zarówno w wieku przedszkolnym jak i tych starszych. Bardzo często na zajęciach szkolnych można spotkać takie właśnie doświadczenia z suchym lodem. Istnieją również firmy, które organizują pokazy dla dzieci, lekce poglądowe w szkołach z wykorzystaniem suchego lodu lub płynnego azotu. Azot posiada niższą temperaturę. Do zabawy w domu polecamy jednak suchy lód, którym jest łatwiej się posługiwać i jest bezpieczniejszy niż ciekły azot. Wystarczy przygotować trzy, cztery naczynia szklane z ciepłą wodą o rożnym zabarwieniu. Wrzucić do nich trochę granulatu suchego lodu aby rozbudzić ciekawość swojej pociechy.


Bańki z suchego lodu


Hitem Karnawału z udziałem dzieci może być bańka mydlana, która powstaje z sublimacji suchego lodu. Duża banka mydlana lub kaskada baniek o mniejszych rozmiarach jest prosta do wykonania i każdy rodzić a później dzieci mogą ją wykonać. Do wykonania bańki z suchym lodem potrzebny jest:

  • suchy lód fi 16 mm

  • ciepła woda

  • płyn do zmywania naczyń oraz ściereczka

Naczynie z ciepłą wodą umieszczamy na stole tak, aby był do naczynia dostęp ze wszystkich stron. Stolik powinien być na tyle niski, aby dziecko miało do niego dostęp. Jakby nie było, ma to być zabawa z dziećmi. Po poprawnym wykonaniu bańki przez osobę dorosłą nasza pociecha również może wykonać to zadanie. Namaczamy obficie ściereczkę płynem do mycia naczyń. Ściereczka czy też mały ręcznik powinien być na tyle długi, aby obejmował średnicę naczynia. Następnie do naczynia wsypujemy szufelką granulat suchego lodu. Rozpocznie się natychmiast intensywna sublimacja suchego lodu. Po rozpoczęciu procesu sublimacji suchego lodu bierzemy ściereczkę, rozciągamy ją i przykładamy do brzegu naczynia. Przeciągamy ściereczkę nad wydobywającym się zimnym dwutlenkiem węgla z naczynia tak, aby wytworzyła się membrana z płynu do mycia naczyń. Membrana zaczyna wypełniać się szybko dwutlenkiem węgla, tworząc jedna dużą bańkę mydlaną. Po osiągnięciu granicy wytrzymałości membrany rozlewa się zimny dwutlenek węgla pod postacią gęstej mgły widocznej na firmie.Wystarczy do naczynia z wodą i płynem do mycia naczyń lub szamponu wsypać granulat suchego lodu a bardzo szybko wytworzy się gejzer baniek mydlanych. Bańki z białym dymem mogą być doskonałym tłem do zabawy z dziećmi podczas imprezy Karnawałowej w tym i balu przebierańców.


Bezpieczeństwo podczas zabawy z suchym lodem


Jedną z najważniejszych zasad bezpiecznego podczas zabawy z suchym lodem jest ostrożność. Podczas zabawy z bańkami nie zachodzi żadne niebezpieczeństwo, niemniej jednak podczas wsypywania suchego lodu należy posłużyć się szufelką metalową. Nie można dopuścić do kontaktu suchego lodu ze skorą, ponieważ można się dotkliwie poparzyć. Suchy lód jest na tyle bezpieczny, na ile zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Rodzice lub osoba dorosła prowadząca zabawę Karnawałową powinna bacznie obserwować dzieci i nie pozwolić do połknięcia granulatu. Może się to skończyć poparzeniem przełyku. Jeśli już się tak stanie, należy natychmiast poprosić o pomoc lekarza. Pamiętajcie, aby korzystać ze sprawdzonych dostawców suchego lodu, którzy dostarczą go na miejsce bez zanieczyszczeń przemysłowych oraz w opakowaniu zabezpieczającym. Mało kto zdaje siebie sprawę z tego, że na rynku znajduje się w sprzedaży suchy lód przemysłowy oraz spożywczy.


Ile suchego lodu trzeba kupić na zabawę Karnawałową?


Wystarczy 4 kg suchego lodu aby przez dwie godziny podczas Karnawału bawić się z dziećmi. 4 kg suchego lodu można wykorzystać do baniek mydlanych oraz innych równie atrakcyjnych zabaw. Pozostałą część można wykorzystać do napojów bezalkoholowych z dymkiem. Oczywiście z białym dymkiem, który jest wynikiem sublimacji suchego lodu. Z pewnością będzie to wyśmienite zwieńczenie zabawy. Pamiętajcie jednak aby nie podawać: soków, kompotu lub innych napojów z suchym lodem który nie posiada zabezpieczenia. Podczas picia napojów z dymkiem można połknąć granulat a to skończyć się może poparzeniem przełyku.Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są kolorowe słomki do drinków z suchym lodem, które posiadają odpowiedni wkład zabezpieczający. Słomki zapewniają dodatkowe atrakcje ponieważ świecą w nocy co z pewnością również zainteresuje wasze dzieci. Nie należy jednak ich rozrywać czy też przekuwać aby nie wydostał się fosforyzujący płyn z wnętrza słomki. Suchy lód na zabawę karnawałową można zamówić on-line wypełniając formularz zamówień. Suchy lód dostarczany jest przez firmę kurierską od poniedziałku do piątku w całym kraju. Dostawy suchego lodu odbywają się w opakowaniach styropianowych które zabezpieczają suchy lód przed nadmierną sublimacją.


301 wyświetleń

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page