top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód do transportu szczepionek

Zaktualizowano: 23 cze 2022

Suchy lód od dawna posiada istotny wpływa na gospodarkę światową. Mimo że suchy lód jest niemal niezauważalny, to jednak występuje w wielu dziedzinach naszego życia. Ostatnio głośno jest o zastosowaniu suchego lodu na weselach. Biały gęsty dym, niczym obłoki, w których młoda para wykonuje swój pierwszy taniec, składa się z zimnego CO2 oraz drobinek wody. CO2 pochodzi z suchego lodu, który posiada temperaturę -78,5°C. Obecnie bardzo głośno zrobiło się na temat zastosowania suchego lodu w transporcie poprzez szczepionkę firmy Pfizer na COVID-19. Chociaż dla firm zajmujących się na co dzień transportem w stanie głębokiego zamrożenia suchy lód nie jest niczym nowym, to jednak dla klienta osiedlowej apteki temat jest nowością.

Dlatego w mediach suchy lód i szczepionka na COVID-19 stała się kopalnią tematów przewijających się w mediach. W momencie kiedy szczepionka na COVID-19 dotrze naszego kraju, będzie musiała być dalej rozdzielona i dystrybuowana do poszczególnych regionów. Szczepionka musi dotrzeć do szpitali i klinik, a następnie do ośrodków szczepień. W dystrybucji szczepionek na koronawirusa pomocny będzie suchy lód oraz odpowiednie opakowania, w których może być transportowany towar w warunkach od -70°C do -80°C.


Dlaczego dla niektórych może to być szokująca wiadomość? Po pierwsze jak do tej pory można było spotkać informacje na temat transportu szczepionek w temperaturze 2°C do 8°C. Przedział temperatury transportu -70°C do -80°C jest niewyobrażalny ze względu na to, że nasze domowe zamrażalki potrafią obniżyć temperaturę do -18°C. Po drugie nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak szczepionka o tak niskiej temperaturze przechowywania będzie podawana pacjentom.

Transport szczepionek


Typowy transport szczepionek odbywa się w temperaturze 2°C do 8°C. Transport tego typu odbywa się w przypadku większości szczepionek. Poprzez zastosowanie specjalistycznych opakowań transport szczepionek w podanym przedziale temperatur może odbywać się do 190 godzin. Zimny łańcuch dostaw farmaceutyków, leków, szczepionek jest typowy i przebiega podobnie w każdych warunkach klimatycznych. Opakowanie specjalistyczne posiada pudełko styropianowe oraz odpowiednio zaprojektowane kieszonki, do których wkładane są wkłady chłodzące. Ilość wkładów chłodzących użytych w opakowaniu zależy od wielu czynników, dlatego logistyka dostaw musi być realizowana na bieżąco. Firmy zajmujące się transportem w zimnym łańcuchu dostaw posiadają własną strategię realizacji zadania, niemniej jednak nie są przystosowane do transportu szczepionek w temperaturze -70°C do -80°C.

transport

Mimo doskonałego chłodziwa, jakim jest suchy lód, transport w stanie zamrożonym musi się odbywać w specjalnie do tego przystosowanych kontenerach i pojemnikach izotermicznych. Suchy lód do szczepionek może być używany pod postacią: bloki, plastry, granulat suchego lodu. Szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer jest pakowana w małe fiolki, a następnie do opakowań zbiorczych, które są przysypywane granulatem suchego lodu fi 16 mm. Suchy lód do transportu szczepionek musi być wymieniany, aby zapewnić wewnątrz opakowania lub innego pojemnika temperaturę -70°C do -80°C. Mimo że suchy lód jest doskonałym chłodziwem nie pozostawiającym po sobie wilgoci i zapachu to jednak tak jak i inne komponenty posiada pewne ograniczenia w stosowaniu. Głównym problemem jest sublimacja suchego lodu polegająca na zamianie ciała stałego w dwutlenek węgla. Zachodzi ona stale w temperaturze wyższej niż suchy lód. Właśnie dlatego dystrybucja szczepionki na koronawirusa będzie zadaniem trudnym do wykonania. Punkty szczepień, kliniki, szpitale muszą szczepionkę na COVID-19 przechowywać w temperaturze do -80°C dlatego będą musiały we własnym zakresie zadbać o dostawy suchego lodu. Rozwiązaniem mogą być stałe dostawy suchego lodu do puntów szczepień. Stałe dostawy suchego lodu mogą być realizowane za pośrednictwem firm kurierskich. Dostawa suchego lodu do przechowywania szczepionek może być kluczowa w całym procesie dystrybucji.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page