top of page
  • Dry Ice

Suchy lód do transportu lotniczego

Zaktualizowano: 24 lip 2022

Transport lotniczy przeżywa niebywały rozkwit. Również w naszym kraju modernizowane są porty lotnicze, aby zapewnić odpowiedni przepływ towarów w obie strony. Ze względu na to, że nasz kraj jest znanym i docenianym eksporterem mrożonek transport napowietrzny mrożonek przeżywa swój rozkwit. Eksportujemy mrożonki do USA, Kandy, Chin, a nawet do krajów Arabskich. Coraz większy popyt na nasze mrożonki spowodowany jest tym, że nasze warzywa i owoce posiadają nie tylko doskonały smak, ale są one wolne od środków chemicznych, które są stosowane do ochrony roślin. Naszym producentom żywności coraz bardziej opłaca się inwestować w ekologiczne uprawy, aby być konkurencyjnym na rynku międzynarodowych dostaw mrożonych warzyw i owoców.

samolot cargo do transportu

Suchy lód do mrożonek

Suchy lód do mrożonek

W sezonie zbiorów bardzo duża część warzyw jest mrożona i przechowywana w odpowiednich warunkach. Mrożenie warzyw jest idealnym sposobem przechowywania żywności. Dzięki mrożeniu kriogenicznemu ubytek witamin i właściwości odżywczych jest niewielki w porównaniu z innymi sposobami konserwowania żywności. Dodatkowo z mrożonych warzyw można korzystać przez cały rok. Kriogeniczne zamrażanie warzyw opierają się na wykorzystaniu skroplonych gazów w technologii zamrażania produktów spożywczych. W praktyce podczas procesu zamrażania stosuje się ciekły azot oraz ciekły dwutlenek węgla. Zamrażanie odbywa się w tunelach do zamrażania kriogenicznego, umożliwiając w ten sposób bardzo szybkie i wysokiej jakości mrożenie żywności poprzez bezpośredni natrysk ciekłego azotu o temperaturze -196°C lub ciekłego dwutlenku węgla o temperaturze -78,5 °C. Po szybkim zamrożeniu warzyw przechowywane są one w temperaturze -21°C. Transport warzyw odbywa się w takiej samej temperaturze, aby zamrożone warzywa zachowały swoje wartości odżywcze i witaminy. Wykorzystywane są w tym celu samochody z agregatem chłodniczym, który utrzymuje na całej trasie odpowiednią temperaturę.


Suchy lód do transportu mrożonek kupisz w punkcie sprzedaży firmy Dry Ice Zone Łódź Polesie. Ul. Andrzeja Struga 78 od 7:00 do 15:00​. Tel komórkowy.: 512-117-436 - Telefon stacjonarny: 42-620-09-04.

transport mrożonek w suchym lodzie

Transport mrożonych warzyw odbywa się również w suchym lodzie z zastosowaniem odpowiednich opakowań styropianowych. Najczęściej do transportu wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 16 mm, który długo sublimuje a tym samym, zapewnia bezpieczeństwo przed rozmrożeniem się mrożonek. Mrożonki po rozmrożeniu nie nadają się do ponownego zamrożenia. Dotyczy to nie tylko warzyw i owoców, ale również innych produktów mrożonych w tym i mięsa. Granulat suchego lodu doskonale sprawdza się w transporcie lotniczym, ponieważ można go zasypywać warstwowo. Po ułożeniu w opakowaniu pierwszej warstwy mrożonych warzyw przesypywane są one granulatem suchego lodu i na nim układana jest następna warstwa. Transport lotniczy w suchym lodzie jest tańszy i nie sprawia zbytnich problemów dla firmy transportowej z odpowiednim doświadczeniem. Oczywiście do transportu lotniczego mrożonej żywności wykorzystywane są również kontenery z agregatem chłodniczym, które posiadają własne zasilanie, niemniej jednak jest to bardzo drogie rozwiązanie.

Opakowania do transportu w suchym lodzie


opakowania do transportu w suchym lodzie

Najczęściej do transportu lotniczego w suchym lodzie wykorzystywane są opakowania styropianowe, które są bardzo lekkie a co najważniejsze, są one bardzo tanie. Odpowiednio mocne opakowania styropianowe można układać jedno na drugie i umieszcza się je na paletach. Po umieszczeniu na palecie mrożonek w opakowaniach całość jest wzmacniana folią i taka przesyłka jest gotowa do przewiezienia na lotnisko i załadunku na samolot Cargo. Opakowania do transportu lotniczego z suchym lodem muszą się również wykazywać odpowiednią odpornością na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. W niektórych przypadkach dla bezpieczeństwa pojedyncze opakowania pakowane są dodatkowo w pudełka kartonowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde pęknięcie opakowania lub inne uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować rozszczelnienie się opakowania i szybką sublimację suchego lodu. Zbyt szybka sublimacja suchego lodu może doprowadzić do rozmrożenia się mrożonek. Do transportu mrożonek wykorzystywane są również kontenery izotermiczne, które są o wiele mocniejsze niż opakowania styropianowe. Do kontenerów izotermicznych również dodawany jest granulat suchego lodu jako chłodziwo. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w kontenerach izotermicznych można umieścić więcej produktów zamrożonych niż w opakowaniu styropianowym. Są one szczelne i bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page