top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód do przechowywania szczepionek

Zaktualizowano: 23 cze 2022


Od dłuższego już czasu słyszymy w mediach, że transport szczepionki na COVID-19 nie będzie łatwy. Okazuje się, że trudniejszym zadaniem będzie przechowywanie szczepionki w stanie zamrożonym do -80°C. Transport szczepionek w stanie głębokiego mrożenia okazuje się dla wielu firm dużym wyzwaniem. Według danych IATA aż 25% szczepionek ulega degradacji ze względu na przerwanie łańcucha chłodniczego. Transport szczepionek używanych na co dzień przez zespół medyczny odbywa się w temperaturze 2°C do 8°C. Zapewnienie zimnego łańcucha dostaw decyduje o jakości i skuteczności szczepionki. Szczepionka na koronowirusa wymaga o wiele niższych temperatur, dlatego coraz częściej można usłyszeć w mediach, że niektóre partie szczepionki nie nadają się do szczepień. Przewoźnik nie zachował wymaganej temperatury na pewnym etapie dystrybucji. Cóż takiego mogło się stać? Odpowiedź jest bardzo prosta.


Prawdopodobnie źle została obliczona ilość suchego lodu, który odgrywa kluczową rolę jako chłodziwo o temperaturze -78,5°C. Ze względu na to, że suchy lód podlega ciągłej sublimacji (zamiana ciała stałego w gaz) w trakcie transportu zanika a tym samym temperatura wewnątrz opakowania się podnosi. Stosując kontenery izotermiczne do transportu, w których umieszczana jest większa ilość szczepionek i suchego lodu dochodzić może do takiej samej sytuacji. Sublimacji suchego lodu nie da się powstrzymać, chyba że obniżymy wewnątrz opakowania temperaturę do temperatury suchego lodu -78,5°C. Gdyby tanim kosztem można by było tak zrobić, wówczas suchy lód nie jest potrzebny. Suchy lód do transportu używany jest od dekad ze względu na to, że jest tani i łatwo go użyć. Należy jednak wiedzieć jak ? Przed każdym transportem do opakowania, w którym będzie transportowana szczepionka na COVID-19 należy wsypać określoną ilość suchego lodu. Musi być go tyle, aby utrzymać niską temperaturę wewnątrz opakowania przez określony czas. Gdy przewoźnik nie dotrzymał odpowiednich warunków transportu oznaczać to może, że nie uwzględnił opóźnień, jakie mogą wystąpić w trakcie przelotu lub opóźnień w transporcie drogowym.

Nad całym procesem dystrybucji szczepionki na koronawirusa czuwa sztab ludzi, którzy muszą wiedzieć, gdzie znajduje się w danym momencie szczepionka. Jaka temperatura panuje wewnątrz opakowania. Transport szczepionek jest bardzo odpowiedzialny. Podczas całego procesu dystrybucji wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia techniki. Rejestratory temperatury z możliwością odczytu danych w czasie rzeczywistym oraz systemy GPS. Monitoring temperatury jest pomocny przy wykrywaniu wahań temperatury, dzięki czemu w momencie kryzysowym można podjąć odpowiednie działania naprawcze. Może również pomóc w szybkiej weryfikacji jakości i stanu szczepionki.

Przechowywanie szczepionek

Przechowywanie szczepionki na koronawirusa

Zaraz po dostarczeniu szczepionki na koronawirusa do Polski należy zorganizować dostawy chłodziwa. Suchego lodu do punktów szczepień, klinik, w których szczepionka firmy Pfizer będzie podawana. Oczywiście już w trakcie transportu potrzebne będą duże ilości suchego lodu w formie granulatu, jednak o wiele więcej będzie potrzeba w trakcie jej przechowywania. Do przechowywania szczepionek na koronawirusa będzie można użyć bloków suchego lodu bądź plastrów. Szczepionka na koronowirusa przewożona jest w płaskich opakowaniach, które umieszczane są w opakowaniach zbiorczych i zasypywane są granulatem suchego lodu. Po dostarczeniu szczepionki na miejsce płaskie opakowanie można przełożyć do kontenera lub innego pojemnika izotermicznego i obłożyć go blokami, lub plastrami suchego lodu. Bloki suchego lodu oraz plastry sublimują dłużej niż granulat, dzięki czemu nie trzeba ich tak często uzupełniać. W zależności od właściwości izotermicznych kontenera lub specjalistycznego opakowania co 3/4 dni należy dołożyć chłodziwa. Punkty szczepień na koronawirusa nieposiadające specjalistycznych pojemników zbiorczych, kontenerów muszą zadbać o częste dostawy suchego lodu. Przechowywanie szczepionki na koronawirusa nie jest zadaniem trudnym. Powielane przez wielu informacje na temat trudności w dostawach i przechowywaniu szczepionki biorą się z stąd, że powołane w ostatniej chwili punkty szczepień na koronawirusa nie posiadają specjalistycznego sprzętu. Lodówek kriogenicznych, które są w stanie obniżyć temperaturę do pożądanych -75°C. Aby zapewnić tak niską temperaturę, należy posłużyć się innymi, acz sprawdzonymi metodami chłodzenia. Suchy lód jest idealnym komponentem niemniej jednak aby zapewnić na stałe tak niską temperaturę, należy zadbać o stałe dostawy suchego lodu.

Dostawa suchego lodu do szczepionekDostawa suchego lodu do 9 tysięcy punktów szczepień

Dostawa suchego lodu do 9 tysięcy punktów szczepień w całym kraju musi przebiegać sprawnie. Aby zapewnić gwarantowane stałe dostawy suchego lodu z odpowiednią logistyką, należy sięgnąć do firm z odpowiednim doświadczeniem i znajomością rynku. Suchy lód nie bierze się znikąd. Jest produkowany z ciekłego dwutlenku węgla a ten, jest pozyskiwany w naturalny sposób z pokładów zalegających w ziemi, a następnie przetwarzany na: bloki, plastry lub granulat. Firmy produkujące suchy lód nie są w stanie zapewnić stałych dostaw w mniejszych ilościach. Tego typu dostawy realizowane są przez doświadczone firmy takie jak Dry Ice Zone, która to firma dostarcza suchy lód od 10 lat do odbiorców indywidualnych i firm. Dostawa suchego lodu realizowana jest w zestawach wysyłkowych, w których suchy lód o określonej ilości dostarczany jest w opakowaniach styropianowych. Dostawa suchego lodu realizowana przez firmy kurierskie dlatego można liczyć na to, że suchego lodu w punktach szczepień nie zabraknie. Jedynie co musi zrobić personel obsługujący punkt szczepień lub klinikę to dokładnie obliczyć ile będzie potrzeba granulatu, lub bloków w ciągu tygodnia. Po podpisaniu umowy z firmą dostawczą suchy lód w odpowiedniej ilości będzie dostarczany raz lub parę razy w tygodniu. Zależy to w głównej mierze od zapotrzebowania. Jedynie co trzeba zrobić to zaufać Polskim firmom, które przez lata budują swoją markę. Dostarczając przez lata suchy lód do firm transportowych. Przemysłu oraz klientów indywidualnych.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page