top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód do napojów bezalkoholowych

Zaktualizowano: 10 kwi 2021

Suchy lód do napojów bezalkoholowych

Suchy lód na urodziny lub imieniny kupowany jest najczęściej do drinków niemniej jednak niektórzy goście nie spożywają napojów alkoholowych. Są przeciwni spożywania alkoholu nawet piwa dlatego też dla nich można przygotować napoje bezalkoholowe które również efektownie się eksponowały tak jak drinki. Suchy lód jest doskonałym komponentem do schłodzenia wszelakich napojów. Ciężki dym wydobywający się ze szklanki soku kusi aby go skonsumować. Suchy lód do soku wkładamy tak samo jak do drinka. Parę granulek suchego lodu wystarczy aby rozpocząć proces sublimacji suchego lodu dzięki czemu pojawia się gęsty biały dym którym jest dwutlenek węgla. Suchy lód do napojów słodkich niegazowanych jest również efektowny ale nie chodzi tutaj o sam efekt wizualny. Suchy lód do napojów bezalkoholowych jest używany po to aby schodzić w okresie letnim (ale nie tylko) płyn którym chcemy my sami się schłodzić.


Temperatura suchego lodu wynosi -78.5 °C dlatego po dodaniu granulatu do napoju uzyskujemy bardzo szybko dobrze schłodzony płyn którym możemy się pokrzepić podczas letnich upałów. Już w parę minut napój jest zimny, oszroniony i smaczny. Ciężki dym wydobywający się z napojów po dodaniu granulatu jest wynikiem sublimacji.

Sublimacja suchego lodu w napojach bezalkoholowych

  Sublimacja suchego lodu w napojach bezalkoholowych

Sublimacja suchego lodu w napojach bezalkoholowych przebiega tak samo jak w drinkach lub innych płynach. Suchy lód składa się z dwutlenku węgla który podczas produkcji granulatu suchego lodu, plastrów lub bloków jest przekształcany w śnieg a następnie prasowany do swojej postaci. Może to być granulat suchego lodu lub blok z którego wycinane są plastry suchego lodu znajdujące się również w sprzedaży. Sublimacja suchego lodu rozpoczyna się w temperaturze wyższej niż sam suchy lód i która wynosi -78.5°C. Im cieplejszy napój bezalkoholowy tym sublimacja jest intensywniejsza. W wyniku sublimacji suchy lód ponownie przekształca się w dwutlenek węgla który wydobywa się z płynu pod postacią gęstego ciężkiego dymu. W miarę schładzania się soku lub innych napojów sublimacja jest mniej intensywna a to oznacza że płyn jest już dobrze schłodzony.

Suchy lód do soków

Suchy lód do soków

Suchy lód można również dodać do soku aby dobrze go schłodzić oraz otrzymać interesujący afekt białego dymka czy też mgiełki która z niego się wydobywa. Tutaj jedna uwaga. W gęstych sokach które posiadają drobinki owoców sublimacja przebiega mniej intensywnie ponieważ drobinki owoców przyklejają się do granulatu. Przymarzają do powierzchni granulatu dlatego sublimacja może przebiegać mniej intensywnie. Aby wzmocnić efekt białego dymka wydobywającego się z szklanki należy od czasu do czasu zamieszać sok. Do soków najlepiej jest zastosować granulat suchego lodu fi 16 mm. Nie trzeba będzie uzupełniać granulatu tak jak to ma miejsce w przypadku mniejszego granulatu suchego lodu fi 3 mm.

Suchy lód do napojów gazowanych

Suchy lód do napojów gazowanych

Nie zaleca się stosowania suchego lodu do napojów gazowych. Napoje gazowane nasączone są już dwutlenkiem węgla dlatego po dodaniu suchego lodu następuje bardzo intensywna sublimacja. Może się okazać ze będzie ona tak intensywna że większość napoju po prostu „wykipi” znajdzie się poza szklanką. Taki sam efekt będzie gdy suchy lód dodamy do piwa. Napoje gazowane schładzamy w butelkach które obsypujemy suchym lodem. Po paru minutach napój gazowany będzie zimny. Posiadając lodówkę turystyczną wystarczy do niej wsypać suchy lód i wstawić napoje gazowane aby szybko się schłodziły.

Środki bezpieczeństwa które należy zachować podczas spożywania napojów bezalkoholowych z suchym lodem.

suchy lód do napojów

Tak jak już wspomnieliśmy suchy lód posiada temperaturę -78.5°C. Jest ona tak niska że podczas kontaktu ze skorą suchy lód może wywołać poparzenia naskórka. Do napojów bezalkoholowych granulat suchego lody wkładamy za pomocą szczypiec które służą do podawania ciasta lub ciastek lub wsypujemy go szufelką. To jednak nie wszystkie środki bezpieczeństwa jakie należy zachować. Podczas picia napojów z suchym lodem można połknąć granulat jeżeli jest on dodany luzem do napoju. Połknięcie suchego lodu może skutkować poparzeniem przełyku czego nikomu nie życzymy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji podczas zamawiania mniejszego lub większego zestawu weekendowego można również kupić kolorowe słomki które posiadają wkład zabezpieczający który nie przepości nawet drobinek granulatu. Na zdjęciu napoje z suchym lodem posiadają właśnie takie słomki. Pięknie prezentują się słomki w przyciemnionym świetle ponieważ wkład świeci światłem fluorescencyjnym.


Wyśmienitym zabezpieczeniem przed połknięciem suchego lodu są również mieszadełka w których umieszcza się granulat suchego lodu. Mieszadełka posiadają zbiorniczek do którego wkładamy granulat. W przypadku granulatu suchego lodu fi 16 mm do mieszadełka zmieści się tylko jedna granulka ale i tak białym gęstym dymkiem będziecie się cieszyć przez dobre parę minut.

Mieszadełka razem z granulatem umieszczamy w napoju bez strachu że coś złego może nam się stać. Mieszadełka do napojów nie są jednorazowego użytku. Po umyciu mozna je zastosować w napojach ponownie. Ciężki biały dym wydobywający się z napojów z suchym lodem nie stanowi zagrożenia.

Suchy lód w napojach w tym i alkoholowych, drinkach można spotkać na imprezie zarówno w domu jak i latem na świeżym powietrzu. Sporo osób organizując urodziny w większym gronie korzysta z właściwości suchego lodu nie tylko do napojów ale również doskonałych deserów. Obecnie na niemal każdym weselu suchy lód zaznacza swoją obecność poprzez biały dymek wydobywający się z napoju racząc gości doskonałym smakiem dobrze schłodzonego płynu.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page