top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Suchy lód dla przemysłu

Zaktualizowano: 24 lip 2022

Suchy lód posiadając temperaturę -78,5°C jest doskonałym chłodziwem wykorzystywanym przez przemysł. Właściwości suchego lodu wykorzystywane są w przemyśle przetwórczym przy wyrobie kiełbasy, jak i jej transporcie. Niska temperatura suchego lodu wykorzystywana jest w trakcie mieszania ziół. W trakcie mieszania poprzez tarcie wzrasta temperatura w kadziach, przyczyniając się do pogorszenia właściwości ziół i innych suszonych roślin. Suchy lód pod różną postacią wykorzystywany jest w przemyśle odlewniczym. Sprawdza się doskonale do szybkiego hartowania i uszlachetniania stali.

dostawa suchego lodu w kontenerach

Pamiętaj! Suchy lód możesz zamówić lub kupić bezpośrednio w Łodzi ulica Andrzeja Struga 78. Punkt sprzedaży suchego lodu w Łodzi czynny jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Realizujemy również dostawy suchego lodu dla przemysłu w większych ilościach. Dostawa suchego lodu dla przemysłu realizowana jest w kontenerach o pojemności od 100 do 500 litrów. Zadzwoń do punktu sprzedaży suchego lodu w godzinach pracy i umów się na wizytę lub uzgodnij dostawy telefonicznie. Telefon: 042-620-09-04.

Suchy lód do produkcji kiełbasy


Suchy lód jest bardzo zimny. Posiadając temperaturę -78,5°C a przy tym nie pozostawiając wilgoci, doskonale sprawdza się jako doskonałe chłodziwo w przemyśle przetwórczym. Do wytwarzania białej kiełbasy (ale nie tylko białej) dodawany jest suchy lód pod postacią drobnego granulatu fi 3 mm lub większego, 16 mm. Należy pamiętać, że w trakcie mieszania dużych ilości mielonego mięsa powstaje samoistnie wysoka temperatura. Powstaje ona w wynik tarcia. Przegrzane mięso nie wygląda zachęcająco (jest bardzo blade) dlatego do jego chłodzenia dodawany jest suchy lód. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniej temperatury mięso wygląda bardzo apetycznie, co w przypadku białej kiełbasy jest szczególnie ważne. Jednak nie chodzi tylko o sam wygląd. Zachowując określoną temperaturę mięsa, nie traci ono walorów smakowych i odżywczych. Jest to bardzo ważne dla każdego konsumenta nabywającego białą kiełbasę, która nie jest poddawana wędzeniu lub parzeniu. W okresie letnim granulat suchego lodu dodawany jest również do mięsa kiełbas tradycyjnych poddawanych wędzeniu lub parzeniu, aby nie doszło do przegrzania mięsa. Są to kiełbasy grubsze lub posiadające wyższą cenę tak zwane kiełbasy szlachetne.

Tak samo do mięsa sprzedawanego na tackach w formie mielonej również dodawany jest suchy lód dla zachowania znakomitego czerwonego zabarwienia. Suchy lód dla przemysłu spożywczego został dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością w 2003 roku poprzez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikające z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530). Występuje w żywności pakowanej lub przetwarzanej pod nazwą E 290. Można ten symbol spotkać na opakowaniach z żywnością i nie ma to nic wspólnego z chemicznymi utrwalaczami żywności. Suchy lód stosowany jest w przetwórstwie bardzo często, ponieważ nie zmienia on smaku i zapachu żywności mającej z nim kontakt. Wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla, dlatego nie pozostawia po sobie wilgoci. Sublimuje, przekształcając się ponownie w gaz. Dzięki temu mięso nie nasiąka wodą i nie przybiera na wadze. Suchy lód można również spotkać w piekarniach w których wykorzystywany jest do zatrzymania wzrostu drożdży tak samo jak i w pizzeriach lub cukierniach.

Transport w suchym lodzie

Właściwości suchego lodu wykorzystywane są nader często w transporcie produktów mrożonych do -20°C lub głęboko mrożonych do -80°C. Obecnie w tak niskiej temperaturze przewożone są szczepionki do punktów szczepień oraz materiał genetyczny dostarczany do laboratoriów. Transport żywności w suchym lodzie realizowany jest również na całym globie dla przemysłu spożywczego. Firmy realizujące transport żywności wykonują go w odpowiednich opakowaniach lub kontenerach zbiorczych, do których wsypywana jest odważona ilość granulatu lub bloków.

Dostawa suchego lodu dla przemysłu

kontenery do transportu suchego lodu

Suchy lód dla przemysłu dostarczany jest w kontenerach izotermicznych. Kontenery izotermiczne posiadają odpowiedniej grubości izolowane ścianki, dzięki czemu sublimacja (straty suchego lodu) są niższe. Należy jednak podkreślić, że straty suchego lodu wynikające z sublimacji są zawsze. Nie da się tego procesu powstrzymać, chyba że obniżona zostanie temperatura wewnątrz kontenera do temperatury krytycznej -78,5°C. W tak niskiej temperaturze nie zachodzi sublimacja. Zamiana ciała stałego w gaz a tym samym nie ma żadnych strat. Ze względu na duże ilości suchego lodu pochłaniane w trakcie produkcji, granulat suchego lodu, bloki lub plastry dostarczane są w kontenerach na wymianę. Dostarczamy zamówiony kontener z określoną ilością suchego lodu, odbierając pusty. Suchy lód może zostać odebrany również przez pracownika firmy i dostarczony własnym transportem. Dostawa suchego lodu dla przemysłu realizowana jest w godzinach pracy punktu sprzedaży od 7:00 do 15:00. Odwiedź nasz punkt sprzedaży suchego lodu w Łodzi, ulica Andrzeja Struga 78 lub zadzwoń: Tel komórkowy.: 512-117-436 - Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

184 wyświetlenia

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page