top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Problem z dostawami CO2 X 2

Branża rozrywkowa ponownie przeżywa rozterki. Brak suchego lodu na rynku oznacza brak dodatkowych atrakcji na weselach i innych imprezach. Oznacza to mniejsze zarobki w sezonie wesel 2022. Rok temu mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Brak dostaw dwutlenku węgla ograniczył znacznie produkcję suchego lodu. Wytwórcy dostarczali tylko suchy lód do firm zajmujących się transportem dla branży medycznej i firm farmaceutycznych. Obecna sytuacja jest znacznie gorsza. Brak dostaw CO2 to nie tylko ból głowy w branży rozrywkowej. Przemysł przetwórczy już szykuje się na wstrzymanie produkcji napojów gazowanych, piwa, sera i innych produktów żywnościowych.


Wszyscy obwiniają za taką sytuację drastyczny wzrost ceny gazu. W niektórych częściach Europy jego cena jest dziesięć razy wyższa niż w roku poprzednim. W wyniku takie wzrostu ceny gazu firma Air Products musiała wstrzymać produkcję suchego lodu. Tylko czy aby na pewno problem dostaw i zamknięcie produkcji związany jest tylko z niebotycznymi cenami gazu. Przecież wiadomo jest już od paru miesięcy, że cena gazu będzie wyższa. Dlaczego do tej pory nie podjęto żadnych środków zaradczych?


Do czego potrzebny jest dwutlenek węgla


Dwutlenek węgla wykorzystywany jest przy produkcji świeżej żywności: od nabiału po świeże mięso. Jest wykorzystywany do chłodzenia w formie suchego lodu, który zapewnia nieprzerwane chłodzenie świeżej żywności od produkcji przez transport i dostawy do sklepów. Chodzi o to, aby ograniczyć ryzyko zatrucia pokarmowego oraz dostarczyć do sklepów towar jak najświeższy. Z powodu restrykcyjnych przepisów sanitarnych żaden dostawca nie będzie ryzykował dostaw bez chłodzenia.Nie wiem, czy ktokolwiek zadaje sobie sprawę z tego, że suchy lód wykorzystuje się też do szybkiego zamrażania żywności. Dzięki temu mrożonki są stale dostępne w sprzedaży. To jednak nie wszystko. Wykorzystywany jest również w procesie produkcji lodów.


Są jednak pozytywy w zaistniałej sytuacji. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że rząd pracuje nad pakietem wsparcia dla energochłonnych firm, aby złagodzić wpływ rosnących cen energii na przemysł przetwórczy.


Problem dostaw CO2


Problem dostaw CO2 należy pomnożyć razy dwa, ponieważ nie dotyczy on tylko jednego sektora naszej gospodarki. W przypadku braku porozumienia nie zostaną wznowione dostawy dwutlenku węgla i produkcji suchego lodu, to za dwa, maksymalnie trzy tygodnie półki sklepowe zaczną świecić pustkami. Nie kupimy w sklepach wielu produktów takich jak: ser, przetwory mleczne. Zacznie brakować zarówno świeżego, jak i mrożonego mięsa. O mrożonkach możemy zapomnieć. W prasie pojawiły się informacje, że niektóre produkty trzeba będzie sprowadzać z zagranicy. Otóż nie. Problem dostaw dwutlenku węgla dotyczy całej Europy i zaczyna rozlewać się coraz szerzej na inne kraje poza wspólnotą Unii Europejskiej.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page