top of page
  • Dry Ice

Plastry suchego lodu


Plastry suchego lodu są również często wykorzystywane do transportu produktów w suchym lodzie tak samo jak bloki. Są one jednak cieńsze niż bloki dlatego łatwiej jest je dostosować do opakowania w którym mają być transportowane produkty. Transport w suchym lodzie wcale nie oznacza że zawartość będzie transportowana w stanie zamrożonym. Suchy lód w płach jest doskonałym chłodziwem ponieważ posiada temperaturę -78,5°C. Ponieważ jest wykonany z ciekłego dwutlenku węgla nie rozpuszcza się tak jak zamrożona woda w postaci lodu. Zamienia się ponownie w dwutlenek węgla a proces ten nazywany jest sublimacją suchego lodu.


Sublimacja plastrów suchego lodu

Sublimacja plastrów suchego lodu to zamiana ciała stałego w gaz z pominięciem fazy ciekłej. Ze względu na to ze suchy lód posiada temperaturę -78,5°C w warunkach normalnego ciśnienia i temperatury pokojowej zamienia się ponownie w gaz. Sublimacja suchego lodu rozpoczyna się już w chwili wytworzenia płatów suchego lodu ponieważ otoczenie jest zawsze cieplejsze niż suchy lód. Dwutlenek węgla z którego skalda się suchy lód jest gazem bezwonnym i niepalnym. Jest gazem cięższym od powietrza o około 1,5 raza i posiada lekko kwaskowaty smak. Można go jednak skroplić pod ciśnieniem 35 atmosfer.

Produkcja plastrów suchego lodu


maszyna do produkcji plastrów suchego lodu

Produkcja plastrów suchego lodu rozpoczyna się od rozprężenia ciekłego dwutlenku węgla. Poprzez skomplikowany proces sprężania i rozprężania powstaje śnieg. Śnieg ten jest następnie gromadzony w zbiornikach do tego przeznaczony a później jest ściskany przez prasy hydrauliczne do postaci bloków, płatów suchego lodu oraz granulatu o pożądanej wielkości. Plastry suchego lodu powstają z bloków które są cięte do określonej grubości. Plastry suchego lodu o ciężarze 1 kg które są pakowane w specjalną folię perforowaną która ułatwia ich pakowanie i układanie. Ze względu na swoją grubość łatwo się łamią dlatego opakowanie z foli jest wygodnym rozwiązaniem.


produkcja plastrów suchego lodu

Wymiary plastra suchego lodu znajdującego się w sprzedaży wynoszą: 210 x 125 x 25 mm. Produkcja plastrów suchego lodu odbywa się w maszynach do produkcji suchego lodu które są w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury. Takim przykładem może być maszyna formy Asco BP 420 która wytwarzać może 10 różnych grubości plastra i 2 różne rodzaje granulatu. W zależności od ustawienia produkcji wydajność wynosi od 240 do 400 kg/h. Bardzo ważną cecha maszyny Asco BP 420 jest to że formy do produkcji różnych rozmiarów suchego lodu nie muszą być wymieniane ręcznie, ponieważ są już wbudowane na stałe.

Plastry suchego lodu wykorzystywane są przez firmy cateringowe oraz dostawców żywności. Ze względu na swoją temperaturę oraz właściwości wykorzystywane są w chłodnictwie. Równie często można spotkać plastry suchego lodu dzięki którym tworzone są efekty specjalne zarówno podczas kręcenia filmy jak i na scenie teatru. Po rozkruszeniu nadają się wyśmienicie do wytwornicy dymu chociaż granulat suchego lodu fi 16 mm jest poręczniejszy i mniej kłopotliwy. Firmy cateringowe które plastrami suchego lodu wykładają wózek cateringowy w celu schłodzenia gotowych dań wysoko sobie cenią zapakowane w folie plastry zestalonego dwutlenku węgla.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page