• Dry Ice

Mega bańka mydlana


Bańka o dużych, mega wymiarach jest prosta do wykonania. Duże rozmiary bańki mydlanej z zawartością białej mgiełki powstałej z suchego lodu zachęcają do zabawy. Już po wykonaniu pierwszej tego typu bańki mydlanej dzieci nie mogą usiedzieć w miejscu. Należy wówczas uważać, aby dzieci nie brały do rąk granulatu suchego lodu. Nie zanurzały do wody dłoni i nie pochylały się zbytnio nad naczyniem z parującym dwutlenkiem węgla wydobywającym się z wody. Dwutlenek węgla jest trującym gazem, dlatego należy zachować ostrożność i lekko uchylić okno, aby do pomieszczenia, w którym będziecie się bawić, dostarczać świeże powietrze. Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C dlatego nie można go dotykać lub połykać.

Jak wykonać mega bańkę mydlaną


Dzieci nie lubią zbyt długich przygotowywań do zabawy, dlatego potrzebne akcesoria dobrze jest przygotować dużo wcześniej. Do poprawnego wykonania bańki mydlanej będziesz potrzebował:

  • Suchy lód w formie granulatu fi 16 mm

  • Naczynie o dużej średnicy. Może to być plastikowa miska

  • Płyn do mycia naczyń

  • Długą ściereczkę do mycia naczyń

Mega bańkę dobrze jest na samym początku wykonać samemu, instruując dziecko jak uzyskać odpowiedni efekt. Rozmiar bańki zależy od średnicy naczynia, w którym znajduje się woda, do której wsypiesz granulat suchego lodu. Potrzebujesz do tego celu od 10 do 10 dkg suchego lodu.

Wykonanie bańki mydlanej


Po wlaniu wody do miski lub innego naczynia ściereczkę do mycia naczyń (lub inną) nasączamy mocno płynem do mycia naczyń. Do miski wsyp od 10 do 20 dkg suchego lodu. Pamiętaj! Woda nie może być gorąca a jedynie ciepła. Najlepiej, gdy jest to temperatura pokojowa, czyli około 23 do 25°C. Zbyt ciepła lub gorąca woda zapewnia bardzo intensywną reakcję, która w trakcie tej zabawy nie jest potrzebna. Po wsypaniu suchego lodu do wody rozpocznie się sublimacja granulatu widoczna pod postacią bąbelków wydobywających się z wody. Teraz należy działać szybko. Zwilżoną ściereczką nawilżamy brzegi naczynia z wodą, a następnie rozwijamy ją i szybkim ruchem tworzymy membranę bańki. Membrana bańki powstanie, gdy zdecydowanym ruchem przesuniesz nawilżoną szmatką wzdłuż brzegów naczynia. Wydobywający się z wody gęsty biały dym (dwutlenek węgla) zacznie wypełniać powstałą w ten sposób bańkę, powiększając jej rozmiary aż do jej pęknięcia.

Istotną rolę odrywa jakość płynu do mycia naczyń. Grube ścianki bańki mydlanej a tym samym jej wielkość uzyskasz stosując markowy płyn do mycia naczyń.

Gdy woda w misce jest za ciepła, reakcja jest bardzo intensywna, dlatego „żywotność” mega bańki to tylko parę sekund. Po osiągnięciu rozmiarów granicznych bańka pęka uwalniać z jej wnętrza biały dymek. Spokojniejsza sublimacja suchego lodu w wodzie zapewnia dłuższy pokaz i większe zadowolenie dzieci. Dlatego woda powinna posiadać temperaturę pokojową. Całość jest bardzo widowiskowa i zawsze (podkreślamy zawsze) po wykonaniu pierwszej dużej bańki mydlanej wszystkie dzieci „rzucają” się ochoczo do zabawy.

To właśnie w tym momencie potrzebna jest rozwaga i zachowanie środków bezpieczeństwa wspomnianych wcześniej. Oczywiście dla zachowania środków bezpieczeństwa można kupić okulary ochronne w markecie budowlanym oraz cienkie rękawiczki ochronne. Przydadzą się na następnym razem do zabawy, bo proszę nam wieżyc. Gdy dzieci zobaczą, jak mogą się wyśmienicie bawić suchym lodem, z pewnością będą chciały aby od czasu do czasu zafundować im taką przyjemność. Nie tylko na Dzień Dziecka. Suchy lód do miski z wodą wsypujemy przy pomocy szufelki, którą można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Pamiętaj! Suchy lód wsypujemy do miski z wodą, a nie odwrotnie.


Sprawdzone pomysły na Dzień Dziecka możesz wykorzystać do wspólnej zabawy nie tylko na Dzień Dziecka. Twoje dziecko może zaprosić do takiej zabawy koleżanki i kolegów w trakcie imienin lub urodzin. Wspólna zabawa owocuje nowymi pomysłami. Zobacz naszą super listę pomysłów wspólnej zabawy z dziećmi na => Dzień Dziecka.

311 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie