• Dry Ice

Lewitująca bańka

Lewitująca bańka mydlana potrzebuje uwagi i skupienia, niemniej jednak opłaca się włożyć trochę wysiłku, aby na Dzień Dziecka zaskoczyć swoje pociechy. Efekt jest naprawdę zaskakujący. Do wykonania tego pokazowego numeru w domu potrzebujesz duże przezroczysty pojemnik. Może to być plastykowy pojemnik po klockach, wanna do kąpania dziecka lub dużych rozmiarów miska. Potrzebne jest również urządzenie do wytwarzania baniek mydlanych, które można nabyć w sklepie z zabawkami. Potrzebny będzie również płyn do wytwarzania baniek mydlanych lub zwyczajny płyn do mycia naczyń.


Lewitująca bańka mydlana na Dzień Dziecka


Efekt lewitującej bańki mydlanej jest dlatego zaskakujący, bo po wpuszczeniu baniek do pojemnika unoszą się one jak na poduszce. Poduszką tą jest dwutlenek węgla zgromadzony na dnie pojemnika. Tylko ze skąd wziąć dwutlenek węgla w odpowiedniej ilości. Odpowiedź jest bardzo prosta. Dwutlenek węgla uzyskacie z suchego lodu, który zamówiliście na Dzień Dziecka. Wystarczy do pojemnika, do którego będziecie wpuszczać bańki mydlane wsypać szufelką granulat suchego lodu, aby uzyskać odpowiedni zapas tego gazu. Po wsypaniu suchego lodu do pojemnika rozpoczyna się sublimacja suchego lodu. Zamiana ciała stałego w gaz, który jest cięższy od powietrza. Jest nim właśnie dwutlenek węgla. Aby przyśpieszyć proces sublimacji, należy pojemnik z suchym lodem postawić w nasłonecznionym miejscu lub w cieplejszym miejscu pomieszczenia. Już pod 20 minutach granulat powinien przekształcić się w dwutlenek węgla.


Trudno jest powiedzieć, ile suchego lodu należy wsypać do pojemnika. Im większy pojemnik, tym więcej granulatu niemniej jednak do pojemnika po klockach o pojemności 50 litrów będziesz potrzebował od 1,5 do 2 kg granulatu suchego lodu fi 16 mm. Do miski o pojemności około 20 litrów będziesz potrzebował 1 kg granulatu. Po zamianie granulatu w gaz odczekaj chwilkę, aby dwutlenek uzyskał temperaturę pokojową. Jak będzie za zimny, bańki mydlane będą pękać w powietrzu i stracicie ten pierwszy moment przepięknego widowiska. Tego pierwszego „wow”

Jak wykonać bańkę mydlaną


W momencie gdy granulat suchego lodu zniknie zamieniając się w gaz, możesz przystąpić do eksperymentu. Do pokoju, w którym umieszczony jest pojemnik z dwutlenkiem węgla, zapraszamy dzieci. Teraz należy zachować się jak prawdziwy magik. Pokazujemy dzieciom pojemnik. Pozwalamy im zajrzeć, aby przekonały się, że jest on pusty. Teraz przechodzimy do najtrudniejszego zadania. Zadania, które sprawia najwięcej trudności rodzicom. Dzieci z tym zadaniem radzą sobie lepiej. Chodzi o to, aby wykonać dużą, jak największą bańkę mydlaną. Zanim przystąpisz do tego zadania, warto poćwiczyć, aby uzyskać zadowalający efekt. Bańkę mydlaną tworzymy nad pojemnikiem, aby wpadła do środka. I co się okazuje. Bańka mydlana wcale nie chce wpaść do środka, a unosi się nad dnem. Dla dzieci jest to istna magia i gdy im pozwolisz na wykonanie podobnych baniek, będą się przepychać przy pojemniku. Po to, aby jak najwięcej baniek mydlanych wytworzyć i zobaczyć czy ich bańki również będą lewitować. Unoszące w powietrzu, poprzez niewidzialną siłę.

Teraz możesz spokojnie wytłumaczyć dzieciom, że dwutlenek węgla będący cięższy od powietrza wytworzył niewidzialną poduszkę. Poduszkę, na której unoszą się bańki mydlane. Bańka mydlana waży niewiele, dlatego nie jest w stanie opaść na dno pojemnika.


Sprawdzone pomysły na zabawę w trakcie Dnia Dziecka przedstawiamy po to aby rodzice mogli zafundować świetną zabawę swojemu dziecku. Twoje dziecko może zaprosić do takiej zabawy koleżanki i kolegów. Wspólna zabawa owocuje nowymi pomysłami. Zobacz super listę pomysłów zabaw na Dzień Dziecka.

223 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie