top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Jak zrobić dym z suchego lodu

Zaktualizowano: 25 lip 2022

Powyższe pytanie pojawia się dosyć często na forach internetowych lub portalach społecznościowych. Takie zapytania pojawiają się również podczas rozmów telefonicznych z osobami, które są zainteresowane zakupem suchego lodu do efektów specjalnych. Jak zrobić dym z suchego lodu w domowych warunkach z wykorzystaniem dostępnych narzędzi? Biały gęsty dym który widzimy podczas koncertów, oglądając film lub będąc na dyskotece jest prosty w wykonaniu. Do wytworzenia dymu wykorzystywana jest właściwość suchego lodu. Sublimacja, czyli zamiana suchego lodu w gaz. Dwutlenek węgla z którego suchy lód jest wykonany.


dym uzyskany z sublimacji suchego lodu
Gęsty biały dym uzyskany z suchego lodu

Zamiana suchego lodu w dym

dym z suchego lodu na weselu
Obłoki dymu na weselu

Zamiana suchego lodu w dym jest bardzo prosta. Po wrzuceniu suchego lodu do wody zaczynają się z niej wydobywać bąbelki gazu, dwutlenku węgla, który jest widoczny pod postacią gęstego białego dymu. Gęsty biały dym pochodzący z suchego lodu jest używany do tworzenia efektów specjalnych. Składnikiem dymu jest zimny dwutlenek węgla, który jest cięższy od powietrza dlatego „ściele” się przy podłodze. Można powiedzieć że jest to dywan dwutlenku węgla pod postacią białej gęstej chmurki. Jest podobny do mgły lecz głównym składnikiem dymu jest dwutlenek węgla. Ze względu na to że dym ten nie drażni układu oddechowego jest używany bardzo często podczas wesela, eventów lub spotkać możemy go bardzo często na dyskotece. Suchy lód posiada temperaturę -78.5°C dlatego po dodaniu go do wody szybko sublimuje. Zamienia się ponownie w dwutlenek węgla z którego został wytworzony. Im cieplejsza woda tym intensywniejsza sublimacja suchego lodu.

Wytwarzanie dymu z suchego lodu w domu


dum z suchego lodu uwypukla efekty świetlne

Do wytworzenia dymu w warunkach domowych potrzebny jest suchy lód. Firmy zajmujące się tworzeniem efektów specjalnych używają do tego celu bloków suchego lodu. Bloki suchego lodu trzeba jednak pokruszyć przed dodaniem do wody dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie do wytworzenia dymu granulatu suchego lodu. Najwłaściwszy jest granulat suchego lodu fi 16 mm z którego można uzyskać bardzo szybko gęsty biały dym. Granulat można zamówić w sklepie suchego lodu firmy Dry Ice Zone on-line. Sklep suchego lodu prowadzi sprzedaż gotowych zestawów wysyłkowych, które dostarczane są przez firmy kurierskie. Można również osobiście pofatygować się do sklepu, który mieści się w miejscowości Raszyn i kupić dowolną ilość. Cena suchego lodu 7,50 zł za kilogram nie powinna odstraszać. Powstaje jednak następne pytanie: ile suchego lodu kupić? Otóż firmy dysponujące odpowiednim sprzętem do zadymiania, wytwornicą dymu po zasypaniu 2 kg suchego lodu do pojemnika uzyskują gęsty ciężki dym przez 2 do 3 minut. W warunkach domowych potrzebna jest również taka sama ilość. Tworząc wytwornicę dymu domowym sposobem należy przeliczyć jak długo chcemy taki dym wytwarzać. Dym po wytworzeniu z suchego lodu utrzymuje się przy podłodze od 5 do 10 minut. Już w momencie utworzenia gęstej mgły rozprasza się ona, ponieważ cząsteczki dwutlenku węgla w temperaturze pokojowej szybko się ogrzewają. Po przeliczeniu na jak długo Chcecie wytwarzać dym należy zamówić odpowiedni zestaw suchego lodu. Tutaj jedna uwaga. Wykonanie wytwornicy dymu domowym sposobem jest bardzo proste.


Jak wykonać domową wytwornicę dymu

Profesjonalna wytwornica dymu składa się z pojemnika na wodę do której wsypywany jest granulat suchego lodu. Woda w pojemniku jest stale podgrzewana dlatego sublimacja suchego lodu jest bardzo intensywna. Aby zagęścić dym dodawany jest również do wytwornicy dymu specjalny płyn ale niektórzy reagują na taką zawiesinę kaszląc. W domowych warunkach nie zalecamy takiego rozwiązania. Domową wytwornice dymu można wykonać samemu z opakowania w którym dostarczany jest suchy lód. Zamawiając 15 kg suchego lodu otrzymacie opakowanie styropianowe pojemności: 18.2 L. Opakowanie jest wystarczające do wykonania wytwornicy dymu. Po wycięciu dowolnego otworu w opakowaniu wystarczy wsypać granulat suchego lodu i wlać gorącą wodę. Reakcja jest natychmiastowa. Biały gęsty dym zaczyna wydobywać się z wytwornicy dymu. Widać jest to dokładnie na filmie.

Oczywiście do wytwarzania dymu można użyć innego pojemnika. Może to być wazon z wodą do którego wsypujemy suchy lód a efekt będzie podobny niemniej jednak nie tak efektowny. Pamiętajcie jednak że w trakcie sublimacji powstają niskie temperatury dlatego należy dodając od czasu do czasu gorącej wody i dosypać suchego lodu. 15 kilogramów suchego lody wystarczy na dłuży czas do efektów specjalnych w domu a resztę suchego lodu można spożytkować do drinków lub napojów bezalkoholowych. Podczas domowej imprezy drinki s suchym lodem, dobrze schłodzone i z dymkiem smakują rewelacyjnie.

Efekty specjalne na dyskotece

Biały, gęsty dym bardzo często można spotkać na dyskotece. Organizatorzy dyskotek starają się aby ich imprezy były bardzo atrakcyjne dlatego też efekty specjalne są tutaj codziennością. Dym uzyskany z suchego lodu jest wytwarzany również po to aby uwydatnić iluminacje świetlne, które są bardzo efektowne gdy pomieszczenie jest lekko zadymione. Obecne możliwości techniczne potrafią sprawić że każda dyskoteka posiada swój własny charakter. Po podświetleniu kolorowym punktowym światłem, biały dym zaczyna się zachowywać jak żywa chmura nabierając tej samej barwy jak światło, które użyjemy. Przelewa się przez parkiet, rozprasza i gromadzi się w niektórych miejscach. Jest to bardzo efektowne widowisko.

dym z suchego lodu na dyskotece
Różne kolory dymu z suchego lodu na dyskotece

W trakcie trwania dyskoteki eksploatowane są wytwornice dymu poziomego w których używany jest suchy lód. Wytwornice a raczej działka dymu pionowego które uwydatniają światła laserowe używane obecnie podczas dyskotek ale nie tylko tutaj. Obecnie równie często efekty specjalne z użyciem suchego lodu można spotkać na weselu, eventach lub imprezach masowych. A to tylko za sprawą suchego lodu.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page