top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Jak uzyskać najlepszą jakość ciężkiego dymu

Zaktualizowano: 25 lip 2022

Aby pierwszy taniec młodej pary odbywał się bez przeszkód, potrzebny jest ciężki dym odpowiedniej jakości. Zanim przejdziemy do tematu „jak uzyskać najlepszą jakość ciężkiego dymu” należy poruszyć inny bardzo istotny temat. A mianowicie „co to jest ciężki dym” Temat bardzo ważny, ponieważ niektórzy organizatorzy wesel nie są zbyt dobrze zorientowani w tym temacie. Wystarczy prześledzić niektóre tematy zamieszczone na forach internetowych, aby się przekonać, że mylone są niektóre pojęcia. Nie można się zatem dziwić, że raz uzyskiwany jest ciężki dym najlepszej jakości a innym razem efekt jet bardzo mizerny.

Wytwornica ciężkiego dymu 1500W AFX STRATUS1500

Co to jest ciężki dym

Ciężki dym powstaje w wyniku sublimacji suchego lodu w środowisku wodnym. W trakcie sublimacji suchego lodu powstają bardzo duże ilości dwutlenku węgla, z którego suchy lód jest produkowany. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, dlatego utrzymuje się nisko, tuż przy ziemi. W trakcie sublimacji suchego lodu w gorącej wodzie z wytwornicy ciężkiego dymu wydobywają się białe obłoki, które zawierają nie tylko dwutlenek węgla, ale również małe drobinki wody. To właśnie dlatego ciężki dym podobny jest do mgły. Po ogrzaniu się zanika tak jak mgła spotykana w przyrodzie. Jakość ciężkiego dymu zależy od ilości uzyskanego dwutlenku węgla oraz drobinek wody. Ciężki dym utrzymuje się nisko nad parkietem pod postacią białych gęstych obłoków, dopóki się nie nagrzeje. W miarę ogrzewania się ciężkiego dymu obłoki utworzone z dwutlenku i wody unoszą się do góry i zanikają, stając się coraz rzadsze do całkowitego rozproszenia. Aby ciężki dym utrzymywał się dłużej niż 3 minuty, należy go uzupełniać. I właśnie to jest największa trudność, ponieważ niektóre wytwornice ciężkiego dymu są w stanie wytwarzać białe obłoki tylko przez 2 minuty.

Od czego zależy jakość ciężkiego dymu

Jakość ciężkiego dymu zależy od paru czynników takich jak: jakość suchego lodu, czas nagrzewania się wody oraz temperatury powietrza na sali, w której odbywa się pierwszy taniec młodej pary. Jakość ciężkiego dymu uzależniony jest również od modelu wytwornicy ciężkiego dymu. Poczynając od pierwszego punktu, jakość suchego lodu jest bardzo ważna.

Świeżość suchego lodu

granulat suchego lodu do wytwornicy ciężkiego dymu
granulat suchego lodu do wytwornicy ciężkiego dymu

Świeży suchy lód posiada zwartą postać peletu o średnicy 16 mm i długości od 5 do 10 cm długości. W miarę „starzenia” się suchego lodu staje się on łamliwy i kruszy się na mniejsze kawałki. Z suchego lodu, który jest przechowywany dwa dni, uzyskuje się większą ilość dwutlenku węgla, który jest składnikiem ciężkiego dymu. Po trzech dniach przechowywania suchego lodu mimo wsypania do wytwornicy ciężkiego dymu większej jego ilości efekt będzie słabszy o 30%. Im dłużej suchy lód będzie przechowywany tym mniej uzyska się ciężkiego dymu. Posiadając mniejsze wytwornice ciężkiego dymu, do których zasypuje się tylko 10 kg suchego lodu, świeżość granulatu fi 16 mm jest bardzo istotna.

Jakość ciężkiego dymu a temperatura wody

Wytwornica ciężkiego dymu Chauvet Nimbus

Temperatura wody jest bardzo istotna podczas wytwarzania ciężkiego dymu. Im cieplejsza woda, tym więcej drobinek wody jest zawieszonych w ciężkim dymie. Wytwornica ciężkiego dymu posiada zbiornik na wodę, w której znajduje się grzałka. Po podgrzaniu wody w zbiorniku suchy lód jest w niej zanurzany, aby rozpocząć proces sublimacji, czyli zamiany ciała stałego w gaz, którym jest dwutlenek węgla. Ilość ciepłej, a nawet gorącej wody ma istotny wpływ na jakość i ilość ciężkiego dymu. Zanim kupicie wytwornicę ciężkiego dymu, należy na ten konkretny aspekt zwrócić szczególną uwagę. Niektóre wytwornice ciężkiego dymu posiadają dwie grzałki podgrzewające wodę, ale to jedynie wpływa na szybkość podgrzania wody w zbiorniku i nic więcej. Aby zrozumieć dlaczego z jednej wytwornicy ciężkiego dymu można wygenerować ciężki dym przez dwie a w niektórych cztery minuty, należy zdać sobie sprawę z tego, że wraz z ochłodzeniem się wody w zbiorniku dymu jest coraz mniej. Gdy woda w zbiorniku zostanie schłodzona do +3°C w dalszym ciągu zachodzi sublimacja suchego lodu w wodzie, niemniej jednak brak jest białego dymu unoszącego się nad wodą. Owszem wydobywa się zimny dwutlenek węgla niemniej jednak bez drobinek wody. Gdyby była możliwość utrzymania temperatury wody na poziomie +60°C ciężki dym można by wytwarzać dłużej nić 4 minuty. Przy takiej temperaturze wody wytwarzane będą drobinki wody, które tworzy białą zawiesinę (białe obłoki) w ciężkim dwutlenku węgla. W zimnej wodzie nikt takiego efektu nie osiągnie mimo dodania następnej partii suchego lodu do wytwornicy ciężkiego dymu.

Jakość ciężkiego dymu a temperatura powietrza

koszyczek na suchy lód w wytwornicy ciężkiego dymu

Temperatura powietrza ma wpływ na jakość, gęstość ciężkiego dymu. W pomieszczeniu w górnych jego częściach temperatura powietrza jest znacznie wyższa niż przy ziemi. Ze względu na to, że temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C ciężki dym wydobywający się z wytwornicy jest chłodny i utrzymuje się tuż nad parkietem. W miarę ogrzewania się unosi się do góry i zanika. Aby ciężki dym nie rozwiewał się za szybko, należy wyłączyć wentylacje na czas pierwszego tańca młodej pary. Pierwszy taniec trwa do pięciu minut więc na ten czas można zrezygnować z klimatyzacji aby nie dochodziło do mieszania się ciepłego powietrza z zimnym. Dobrze jest również przymknąć okna oraz zminimalizować ruch w tej części parkietu, na którym wykonywany jest pierwszy taniec młodej pary w obłokach. Może to być uciążliwe w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza przekracza +30°C niemniej jednak te 5 minut każdy powinien wytrzymać. Zaraz po tańcu w obłokach należy otworzyć okna, włączyć wentylację, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym nagromadziła się spora ilość dwutlenku węgla.

Jakość ciężkiego dymu a model wytwornicy do ciężkiego dymu

Wytwornica ciężkiego dymu X-SW2000

Model wytwornicy ma wpływ na jakość ciężkiego dymu. Starsze modele posiadające mniejsze zbiorniki na wodę oraz suchy lód generują mniej ciężkiego dymu. Jest to mniej efektowne i ciężki dym utrzymuje się przez krótki czas. Przeglądając fora internetowe, które poświęcone są temu zagadnieniu widać jest, że posiadacze starszych modeli radzą sobie w tym temacie różnie, dodając do wody specjalnego płynu, dzięki któremu uzyskiwane są gęste białe obłoki. Uzyskując w ten sposób ciężki dym należy się liczyć z tym że parkiet będzie mokry i łatwo się na nim pośliznąć. Na forach zachwalane są różne wytwornice, niemniej jednak widać jest, że każda z nich posiada swoje plusy i minusy. Jasne się również staje, że wytwornice ciężkiego dymu znajdujące się w sklepie nijak się mają z tymi, które używane są przez profesjonalne firmy na imprezach masowych, teatrze, filmie czy też reklamie. Aby uzyskać ciężki dym taki sam jak podczas oglądania Tańca z Gwiazdami, należy posiadać wytwornicę za parę tysięcy złotych. Niektórzy użytkownicy znający od podszewki zagadnienie wytwarzania ciężkiego dymu starają się w prosty sposób samemu wykonać wytwornicę ciężkiego dymu, która swoimi parametrami przewyższa te, które znajdują się w ofercie sklepów. Okazuje się, że wystarczy odpowiedniej wielkości pojemnik, zbiornik na wodę z grzałkami, termostat oraz koszyk na suchy lód, aby wykonać samemu wytwornicę ciężkiego dymu domowym sposobem. Gdy zostanie spełniony najważniejszy z powyżej przedstawionych punktów (szybkie podgrzewanie wody w trakcie pracy wytwornicy) ciężkiego dymu będzie znacznie więcej niż z tych, które znajdują się w sprzedaży.


1382 wyświetlenia

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page