top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Jak przechowywać suchy lód w domu

Zaktualizowano: 25 lip 2022

Jak przechowywać suchy lód w domu? Bardzo często pojawia się w mailach lub takie pytanie pojawia się podczas rozmów telefonicznych. Należy wiedzieć, że suchy lód nie da się przechować w nieskończoność. Jest to komponent wykonany z ciekłego dwutlenku węgla i podczas sublimacji ponownie zamienia się w gaz. Sublimacji nie da się powstrzymać w warunkach domowych. Można jedynie zminimalizować straty.


jak przechowywać suchy lód w domu

Przechowywanie suchego lodu w domu


Suchy lód w normalnych warunkach otoczenia ulega sublimacji. Co to znaczy normalne warunki? Jest to temperatura pokojowa wynosząca od 24 °C do 26 °C. Oczywiście latem jest cieplej i dlatego też strat suchego lodu jest więcej niż zimą. Przechowywać suchy lód powinno się w opakowaniu, w którym został on dostarczony do domu. Opakowanie otwieramy dopiero w momencie potrzeby użycia suchego lodu do drinków, deserów itp. Opakowanie powinno być zawsze szczelnie zamknięte przykrywką. Umieszczamy je z dala od źródeł ciepła. Najlepiej w spokojnym i zacienionym miejscu. Suchy lód w domu przechowujemy tak, aby nie był on dostępny dla dzieci. Jak wiadomo dzieci z nudów, mogą zainteresować się zawartością. Przechowujemy w domu z dala od sypialni, ponieważ podczas sublimacji powstaje bardzo dużo dwutlenku węgla. Może to być kuchnia, ale z uchylonym oknem.


Pozostałe zalecenia dotyczące dotyczące przechowywania suchego lodu



zalecenia dotyczące dotyczące przechowywania suchego lodu

Suchy lód należy przechowywać w opakowaniu, w którym jest dostarczany. Opakowanie styropianowe posiada grube ścianki, które chronią suchy lód przed nadmierną sublimacją. Nie można suchego lodu przechowywać w szczelnym pojemniku, ponieważ podczas sublimacji powstaje duża ilość dwutlenku węgla. Szczelnie zamykany lub zakręcany pojemnik może zostać rozsadzony poprzez zwiększające się ciśnienie, które powstaje podczas uwalniania się dwutlenku węgla z suchego lodu. Przechowywanie suchego lodu w termosie nie jest dobrym pomysłem. Ze względu na to, że z opakowania styropianowego będzie wydobywał się dwutlenek węgla, opakowanie z suchym lodem powinno być przechowywane w przewiewnym pomieszczeniu. Dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym, dlatego nikt z domowników nie będzie czuł, że będzie on wypełniał pomieszczenie. Dwutlenek węgla w dużej ilości jest szkodliwy dla człowieka. Można suchy lód przechowywać w lodówce. Przechowywanie suchego lodu w lodówce minimalnie zmniejszy sublimację. Im zimniej tym sublimacja jest mniej intensywna. Aby zatrzymać całkowicie sublimację suchego lodu, trzeba by było obniżyć temperaturę do -78.5 °C. Jak widać w warunkach domowych, nie ma takiej możliwości.


Sublimacja suchego lodu



sublimacja suchego lodu

Sublimacja suchego lodu w temperaturze pokojowej zachodzi intensywnie. Suchy lód przekształca się w gaz, dwutlenek węgla, z którego został wyprodukowany. Dwutlenek węgla widać jest pod postacią białego gęstego dymu, który wydobywa się z suchego lodu. Niektórzy mówią nawet, że suchy lód dymi – tak to wygląda. Po otrzymaniu zestawu suchego lodu do domu zestalony dwutlenek węgla przechowujemy w opakowaniu, w którym został dostarczony. Zminimalizuje to straty, niemniej jednak im dłużej będziemy przechowywać suchy lód, tym strat będzie więcej. Aby to zobrazować przedstawiamy, jak przebiega sublimacja w dwóch najczęściej kupowanych do domu zestawach wysyłkowych suchego lodu.


Zestaw 4 kg suchego lodu

Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 4 kilogramy suchego lodu przebiega intensywnie. Po 24 godzinach od wsypania suchego lodu do opakowania zabezpieczającego w wyniku sublimacji pozostanie go 2.4 kg. Po 48/h zostanie zaledwie 1.2 kg.


Sublimacja w zestawie składającym się z 7 kg suchego lodu


Im więcej suchego lodu znajduje się w opakowaniu, tym mniejsze są straty. Po 24 godzinach od wsypania 7 kg suchego lodu pozostanie go w opakowaniu 4.2 kg. Po 48 godzinach 2 kg. Wraz ze zmniejszającą się ilością suchego lodu w opakowaniu zabezpieczającym zwiększa się intensywność sublimacji. Dlatego przed złożeniem on-line zamówienia na suchy lód należy dokładnie zastanowić się, ile tak naprawdę będziecie go potrzebować.


Jak transportować suchy lód do domu



jak transportować suchy lód do domu

Bardzo często suchy lód kupowany jest wprost z magazynu, który mieści się w miejscowości Raszyn. Aby samemu zawieść suchy lód do domu, należy posiadać odpowiednie opakowanie. W przypadku braku opakowania można go również nabyć u nas, ponieważ w ofercie sklepu suchego lodu dostępne są opakowania o pojemności od 1 kg do 100 kg. Tutaj jedna uwaga! Opakowanie styropianowe z suchym lodem przewozić należy w bagażniku, a nie kabinie kierowcy. Wydobywający się dwutlenek węgla z opakowania może przysporzyć wielu kłopotów. Mniejsza koncentracyjna, uczucie duszności mogą być oznaką, że w kabinie kierowcy jest zbyt duża ilość dwutlenku węgla. Piszemy to po to, ponieważ bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy kierowca umieszcza opakowanie z suchym lodem na tylnym siedzeniu. Takie przewożenie suchego lodu może doprowadzić do tragedii.

2077 wyświetleń

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page