top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Granulat suchego lodu

Zaktualizowano: 11 sty 2019


Granulat suchego lodu fi 16 mm

Granulat suchego lodu fi 16 mm jest obecnie najczęściej kupowanym komponentem przez firmy zajmujące się przemysłem przetwórczym lub przez firmy transportowe. Produkcja i sprzedaż granulatu suchego lodu występuje również o innych średnicach granulatu suchego lodu a mianowicie: 3, 6, 10, 16 i 19 mm (1/8, 1/4, 3/8, 5 / 8, 3/4 cala). Wielkość, średnica granulatu uzależniona jest od tego do czego będzie on wykorzystany. Właściwości suchego lodu wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu a nawet w naszych domach.

Produkcja granulatu suchego lodu

Granulat suchego lodu jest wytwarzany z ciekłego dwutlenku węgla który jest zamieniany w śnieg. Następnie śnieg jest prasowany prze prasy do pożądanej średnicy. W zależności od ustawień maszyny która produkuje suchy lód uzyskiwany jest granulat o rożnej średnicy. Granulat suchego lodu posiada temperaturę -78.5°C dlatego materiały z których wykonane są maszyny do produkcji suchego lodu muszą być wykonane z odpowiednich i trwałych komponentów.

dwutlenek węgla w stanie ciekłym
Ciekły dwutlenek węgla z którego wykonany zostanie granulat suchego lodu

Produkcja suchego lodu jest skomplikowanym procesem niemniej jednak obecnie dzięki nowoczesnym technologiom nawet mniejsze podmioty gospodarcze które nie posiadają dużego zaplecza mogą sobie pozwolić na to aby rozpocząć produkcję granulatu suchego lodu. Potrzebne są do tego nowoczesne maszyny i takim przykładem są maszyny do produkcji granulatu suchego lodu firmy Asco. Granulatory do produkcji suchego lodu firmy Asco wyznaczają nowe trendy w technologii produkcji suchego lodu. W zależności od modelu posiadają one możliwość produkcyjne granulatu zaspokajające potrzeby danej firmy lub większe, które posiadają odpowiednią moc produkcyjną dzięki której można uruchomić sprzedaż suchego lodu na dużą skalę.

maszyna do produkcji granulatu suchego lodu
Dry Ice Pelletizer P 700

Doskonałym przykładem jest maszyna firmy Asco do produkcji granulatu suchego lodu Dry Ice Pelletizer P 700. Jest to kompaktowy granulator o dużej wydajności. Dzięki maszynie Dry Ice Pelletizer P 700 otrzymać można gęsto sprasowany granulat suchego lodu o zdolności produkcyjnej 700 kg/h (1543.24 funtów/h). Im gęściej jest sprasowany granulat suchego lodu tym dłużej sublimuje a więc dłużej można korzystać z jego właściwości.

Zastosowanie granulatu suchego lodu

granulat suchego lodu fi 3 mm

Granulat suchego lodu jest stosowany w transporcie artykułów spożywczych, mięsa i przetworów a nawet ryb w suchym lodzie. Pomału acz skutecznie wypiera z transportu w suchym lodzie bloki i płaty suchego lodu. Bloki suchego lodu są stosowane coraz rzadziej ponieważ samochody typu chłodnia z agregatem chłodniczym doskonale obniżają temperaturę wewnątrz przestrzeni załadunkowej do ekstremalnie niskich temperatur. Pozostaje zatem transport w suchym lodzie w opakowaniach a do tego celu bloki suchego lodu nie są tak wygodne jak granulat. W przypadku transportu mrożonek lepiej się sprawdza granulat suchego lodu fi 16 mm który można wsypać do opakowania warstwami dzięki czemu oddziaływanie ekstremalnie niskich temperatur (przypomnę -78.5°C) oddziałuje na warstwy poukładanego w opakowaniu towaru. Granulat suchego lodu fi 16 mm lepiej się sprawdza w transporcie ponieważ dłużej sublimuje niż jego młodszy brat granulat fi 3 mm. Im dłużej przebiega sublimacja suchego lodu tym dłużej może odbywać się transport. Dajmy na to transport mrożonek w suchym lodzie stosując granulat fi 16 mm może odbywać się w odpowiednich opakowaniach do 180 godzin. W przypadku mniejszego granulatu czas transportu jest o połowę krótszy.


transport mrożonek w suchym lodzie

Mniejszy granulat fi 3 mm sprawdza się natomiast w przemyśle przetwórczym a nade wszystko podczas czyszczenia suchym lodem. Małe granulki suchego lodu nie trzeba kruszyć wewnątrz maszyny czyszczącej ponieważ są one tak drobne jak ziarenko ryżu. Granulat suchego lodu fi 3 mm doskonale się sprawdza podczas produkcji kiełbas kiedy to w wyniku mielenia i mieszania składników powstaje wysoka temperatura. Aby kiełbasy wyglądały apetycznie dodawany jest podczas mieszania granulat suchego lodu. Nie ma obawy że granulat pozostanie tam na zawsze ponieważ w wyniku sublimacji suchego lodu zniknie on przekształcając się w dwutlenek węgla z którego został wytworzony.

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page