top of page
  • Zdjęcie autoraDry Ice

Efekty specjalne

Zaktualizowano: 3 paź 2019

Zainteresowanie suchym lodem wzrasta wraz z pojawianiem się nowych możliwości, zastosowania zestalonego dwutlenku węgla. Efekty specjalne nie mogą się obyć bez suchego lodu. Do tworzenia efektów specjalnych wykorzystywana jest sublimacja suchego ludu a mianowicie zamiana zestalonego dwutlenku węgla w gaz. Czyli dwutlenek węgla z którego jest wykonany. Efekty specjalne z suchym lodem są bardzo efektowne.


Efekt ciężkiego dymu

Efekt ciężkiego dymu czy też białej mgły którą widzimy podczas oglądania filmu, koncertach czy też będąc na sztuce w teatrze osiągany jest poprzez sublimację suchego lodu w środowisku wodnym. Efekty specjalne uzyskamy dodając suchego lodu do drinka. Do wytworzenia białej mgły używana jest profesjonalna wytwornica dymu ponieważ na scenie potrzeba jest go zawsze bardzo dużo. Do wytwornicy dymu wsypywany jest granulat suchego lodu który zalewany jest wodą. Im większy granulat suchego lodu tym intensywniejsza i dłuższa sublimacja. Firmy zajmujące się tworzeniem efektów specjalnych kupują najczyściej granulat fi 16 milimetrów, ponieważ w procesie sublimacji wytwarzana jest bardzo duża ilość gęstej mgły. Na filmie można zauważyć różnicę sublimacji suchego lodu fi 3 oraz 16 milimetrów. Granulat suchego lodu fi 16 mm dłużej sublimuje i więcej wytwarza gęstej mgły. Organizując imprezy okolicznościowe o większym wymiarze lub te mniejsze w domu, lepiej jest kupić suchy lód fi 16 mm niż mniejszy i mniej wydajny granulat 3 mm.


Sublimacja suchego lodu


Efekty specjalne w filmie


Pewnie niektórzy z was lubią oglądać horrory lub filmy fantastyczne. Tak zwane filmy z dreszczykiem. Takie filmy zawierają mnóstwo scen w których wykorzystywany jest suchy lód. Tworząc efekty specjalne w filmie wykorzystywany jest proces sublimacji do tworzenia atmosfery grozy na którą tak czekamy. Zanim suchy lód trafił na dobre do filmu wykorzystywane były rożne związki chemiczne które paląc się wytwarzały gęsty dym. Efekty specjalne były równie efektowne niemniej jednak sam dym podrażniał oczy i wywoływał inne nieprzyjemne doznania. Stosując suchy lód mamy do czynienia z dwutlenkiem węgla który reaguje z wilgocią zawartą w powietrzu dlatego nie powoduje on podrażnień błon śluzowych i oczu. Suchy lód posiadając temperaturę -78.5 °C szybko sublimuje w ciepłej lub gorącej wodzie. Wydobywając się z wytwornicy ciężkiego dymu posiada niską temperaturę dlatego ścieli się przy podłodze. Stosując odpowiednie oświetlenie oraz wentylatory które poruszając gęstą mgłę można stworzyć odpowiednią atmosferę. Konieczną do dramaturgii danego filmu. Efekt specjalny w filmie może być rożny w zależności od jego fabuły. Ciężki dym spotykany jest zarówno w filmach komediowych jak i romansach.


Wytwarzanie ciężkiego dymu


Wytwarzanie ciężkiego dymu następuje w odpowiedniej maszynie do której jest zasypywany suchy lód i zalewany wodą. Cechą charakterystyczną ciężkiego dymu jest to, że pozostaje nisko przy ziemi. Pozwala to na stworzenie unikalnego klimatu na scenie lub podczas kręcenia filmu. Profesjonalne wytwornice ciężkiego dymu posiadają podgrzewany pojemnik na wodę do którego wsypywany jest granulat suchego lodu. Wentylator znajdujący się w wytwornicy wypycha gęstą mgłę która powstaje w procesie sublimacji na zewnątrz. Wytwornica dymu pozwala również uzyskać podobny efekt z zwykłego lodu składającego się z wody, niemniej jednak jest to efekt mniej trwały i efektowny niż w przypadku dodania suchego lodu. Niewątpliwym minusem jest to, że wytwornice ciężkiego dymu wytwarzają mgłę przez 6 do 8 minut. Profesjonalne firmy zajmujące się organizowaniem imprez okolicznościowych, wesel itd. posiadają na stanie dwie maszyny aby zapewnić nieprzerwany strumień gęstej mgły podczas zabawy przez dłuższy czas.

Suchy lódSuchym lodem określa się dwutlenek węgla pod postacią stałą w formie granulatu, bloków lub płatów. Wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla którzy w skomplikowanych procesie sprężania i rozprężania zamieniany jest w śnieg. Dwutlenek węgla zamieniony w śnieg jest prasowany do pożądanej postaci. Granulat suchego lodu, płaty lub bloki posiadają temperaturę -78.5 °C. Przy kontakcie z cieplejszym od siebie powietrzem sublimuje ponownie zamieniając się w dwutlenek węgla. Suchy lód jest bezbarwny i niepalny. Bardzo często stosowany jest w chłodnictwie, transporcie, laboratoriach i wielu innych dziedzinach. Proces sublimacji wykorzystywany jest jako atrakcja dla urozmaicenia imprez domowych lub okolicznościowych. Suchy lód spotkamy podczas wesela lub imprezy sportowej a nade wszystko wszędzie tam gdzie są potrzebne efekty specjalne.


Suchy lód do efektów specjalnych

Najczęściej zamawiany jest do efektów specjalnych w firmie Dry Ice Zone granulat suchego lodu fi 16 mm. Granulat fi 16 milimetrów jest bardzo wydajny. Sublimując wytwarza dużą ilość ciężkiego dymu. Dla firm zainteresowanych suchym lodem do efektów specjalnych posiadamy w ofercie zestawy wysyłkowe suchego lodu o zawartości 30 lub 40 kilogramów granulatu, który dostarczany jest miejsce przez firmy kurierskie. Granulat suchego lodu do efektów specjalnych dostarczany jest w ciągu 24 godzin. Istnieje również możliwość odbioru suchego lodu na miejscu, wprost z magazynu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 30 kg suchego lodu.

Dział porad

Nie wiesz jak wykorzystać suchy lód w trakcie wesela? Jak zorganizować imprezę? Zadzwoń do nas. Dział porad czynny jest od poń do piątku w godz. 8:00 do 17:00. Telefon: 732-610-501. Podając w trakcie rozmowy ilość gości weselnych oraz sposób wykorzystania suchego lodu można dokładnie obliczyć, ile suchego lodu na wesele należy kupić i jak go wykorzystać.

349 wyświetleń

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page