top of page
  • Dry Ice

Bloki suchego lodu

Zaktualizowano: 15 lip 2018


bloki suchego lodu

Bloki suchego lodu są stosowane w transporcie produktów mrożony lub w stanie głębokiego zamrożenia czyli poniżej -20 °C. Zarówno w transporcie drogowym jak i lotniczym. Bloki suchego lodu stosowane są jako środek chłodzący w laboratoriach, chłodniach przemysłowych. Suchy lód w blokach można stosunkowo długo przechowywać (w zależności od wielkości bloku) w pojemnikach izolowanych termicznie, kontenerach bez konieczności dodatkowego ich chłodzenia. W opakowaniach styropianowych bloki suchego lodu szybciej sublimują ponieważ standardowe styropianowe ścianki opakowania nie stanowią tak dobrą izolację jak to ma miejsce w kontenerach. Straty suchego lodu pod postacią bloków wynoszą około 4% na dobę. Dla przykładu należy podać że popularny w naszym kraju granulat suchego lodu fi 16 mm generuje straty wynoszące od 12% do 20%. Zależy to w głównej mierze od opakowania ponieważ sublimacja suchego lodu zachodzi zawsze w temperaturze wyższej niż temperatura suchego lodu -78,5 °C. Przy dobrej izolacji straty są zawsze mniejsze ale nie da się ich uniknąć. Granulat suchego lodu fi 3 mm sublimuje jeszcze szybciej dlatego straty są o wiele większe i wynoszą od 22% do 30% na dobę.Kontenery do przechowywania bloków
Kontenery do przechowywania bloków suchego lodu

Bloki suchego lodu było od samego początku stosowane jako chłodziwo do przechowywania i transportu. Są doskonałym wypełnieniem opakowania w którym jest prowadzony transport mrożonek, mięsa itp. niemniej jednak bardziej kłopotliwym niż granulat suchego lodu. Ze względu na swoje wymiary opakowanie musi być dużo większe aby pomieścić przewożony produkt oraz bloki suchego lodu. Mini bloki suchego lodu posiadają wymiary: 210 x 125 x 75 mm i jeżeli w opakowaniu mają być umieszczone mrożonki lub produkty spożywcze a do tego cztery bloki, opakowanie musi być o ich grubość większe.


Produkcja bloków suchego lodu

Produkcja bloków suchego lodu

Produkcja bloków suchego lodu jest podobna do produkcji granulatu. Ciekły dwutlenek węgla zamieniany jest w śnieg a następnie jest on prasowany w prasach hydraulicznych do postaci bloku. Wymiary bloków suchego lodu zależą od zamówienia i zapotrzebowania. Najpopularniejsze bloki suchego lodu posiadają wymiary: 210 x 125 x 75 mm. Waga jednego bloku; 3 kg. Gęstość: 1,1–1,4 g/cm³.

Firma Asco wytwarzająca maszyny do produkcji suchego lodu oraz czyszczenia suchym lodem posiada w swojej ofercie maszynę do produkcji bloków suchego lodu która wytłacza bloki z gotowego już granulatu. Jest to całkowicie inne podejście do produkcji niż w maszynach produkcyjnych innych firm. W maszynie Dry Ice Reformer A700 R prasowany jest pod bardzo dużym ciśnieniem granulat do postaci bloków.


maszyna do produkcji bloków suchego lodu Dry Ice Reformer A700 R

Takie podejście do produkcji bloków suchego lodu gwarantuje niesamowite możliwości produkcyjne: od 200 do 700 kg/h (440 - 1543.24 funtów/h) w zależności od rozmiarów bloku. Maszyna do produkcji bloków suchego lodu Dry Ice Reformer A700 R wytłacza bloki o różnych rozmiarach i gdy zostanie dołączona do taśmy produkcyjnej razem z produkcją granulatu suchego lodu znacznie przyśpiesza się czas uzyskania bloków.

Inne zastosowanie bloków suchego lodu

taśma produkcyjna bloków suchego lodu

Suchy lód jest doskonałym chłodziwem wykorzystywanym nie tylko w transporcie. W łaźniach laboratoryjnych po rozkruszeniu bloków stosuje się zazwyczaj w postaci mieszaniny oziębiającej. Mieszanina oziębiająca składa się z rozdrobnionego suchego lodu i rozpuszczalnika organicznego o niskiej temperaturze krzepnięcia (poniżej −80°C). Dla przykładu może to być aceton lub etanol. Najważniejszą właściwością suchego lodu jest temperatura która wynosi -78.5°C i trzykrotnie większa pojemność cieplna w porównaniu z lodem wodnym na jednostkę masy. Ze względu na wzrastającą popularność granulatu suchego lodu niektóre sklepy wycofały ze sprzedaży bloki suchego lodu ze względu na niską opłacalność. Sublimacja bloków suchego lodu to dotkliwe straty każdego właściciela sklepu.

833 wyświetlenia

Punkt sprzedaży Łódź Polesie

Ul. Andrzeja Struga 78 od 8:00 do 17:00​

Tel komórkowy.: 512-117-436

Telefon stacjonarny: 42-620-09-04

 E-Mail: biuro@dryicezone.pl

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

© 2017 Dry Ice Zone (PM)

bottom of page