• Dry Ice

Biała mgła

Suchy lód należy do bardzo ciekawych komponentów, który można wykorzystać do różnych eksperymentów a przy tym doskonałej zabawy w domu. Zabawa w domu suchym lodem to nie tylko dobra zabawa. To również nauka poprzez zabawę dlatego podane przez nas przykłady wykonania ciekawych eksperymentów należy omówić z dziećmi. Przekazując przy tym odpowiednią dawkę wiedzy z dziedziny chemii i fizyki. Biała mgła tak chętnie witana uśmiechem, a nawet oklaskami powstaje w trakcie sublimacji suchego lodu w wodzie. Jest to bardzo proste doświadczenie i wytwarzając odpowiednią ilość białej gęstej zawiesiny, można w niej pobawić się w berka lub chowanego. Składnikiem białej mgły jest dwutlenek węgla oraz drobinki wody dlatego pomieszczenie należy wietrzyć. Ze względu na to, że Dzień Dziecka odbywa się w ciepłym miesiącu czerwcu dobrze mieć uchylone okno podczas zabawy z suchym lodem. Dostarczać będziesz wówczas na bieżąco świeże powietrze.Biała mgła z suchego lodu w życiu codziennym

Pokłady białej gęstej mgły pochodzącej z sublimacji suchego lodu można spotkać na planie filmowym. Teatrze lub podczas imprez masowych. Biała mgła zawsze robi wrażenie, dlatego często jest wykorzystywana w trakcie wesela lub koncertach. Aby wytworzyć ciężki dym pod postacią białej gęstej mgły, należy wsypać granulat suchego lodu do ciepłej, a nawet gorącej wody. Po wsypaniu granulatu rozpoczyna się intensywna sublimacja. Zamiana ciała stałego w gaz, którym jest dwutlenek węgla. Po połączeniu dwutlenku węgla z drobinkami wody powstają duże pokłady gęstej białej mgły wydobywającej się ze zbiornika, w którym jest wytwarzany.

Biała gęsta mgła na Dzień Dziecka


Biały dymek jest bardzo lubiany przez dzieci. Można się o tym przekonać, obserwując Pierwszy Taniec Młodej Pary na weselu. Tam, gdzie się pokaże ciężki dym, dzieci od razu są nim zainteresowane. Zanurzają się w nim, skaczą i poklaskują. Takie wrażenie robi na wszystkich dzieciach biały, ciężki dym. Powstaje zatem pytanie, do jakich celów można wykorzystać biały dym w trakcie obchodów Dnia Dziecka w domu. Odpowiedź jest bardzo prosta. Warto takie doświadczenie pokazać dzieciom i wytłumaczyć, na czym polega zamiana ciała stałego w gaz. Prostota wykonania nie ograniczą was w tym, gdzie i jak to zrobicie. Wystarczy zwykły garnek z ciepłą wodą, do którego wsypiecie szufelką granulat suchego lodu i po sprawie. Oczywiście można posłużyć się przezroczystym naczyniem takim jak szklany wazon lub waza na poncz. Dzięki temu będzie widać, jak suchy lód przekształca się w bulgoczące bąbelki dwutlenku węgla. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:


Im cieplejsza woda znajduje się w naczyniu, tym szybsza i gwałtowniejsza reakcja. Po wrzuceniu suchego lodu do gorącej wody reakcja może być tak intensywna, że gorąca woda będzie rozpryskiwana na wszystkie strony. Może dojść do niebezpiecznej sytuacji, gdy dzieci będą siedziały zbyt blisko.

Najkorzystniej jest najpierw wsypać granulat do wody, aby po chwili do stołu zaprosić dzieci. Biały gęsty dym w dalszym ciągu będzie wydobywał się z wody, niemniej jednak reakcja nie będzie już tak intensywna, jak na samym początku.


Biały gęsty dym wydobywający się z wody jest chłodny, ale żadnemu z dzieci nic nie grozi. Inaczej by było, gdyby któreś z dzieci chciało zanurzyć dłonie w wodzie, aby zobaczyć co takiego leży na dnie i wywołuje tego typu reakcje. Wówczas może dojść do poparzenia dłoni. Należy być czujnym, bo podczas zabawy dzieci mają różne pomysły.


Biały dym może być wytwarzany w pojemniku umieszczonym na stole lub podłodze. Pamiętaj, jednak że składnikiem białej gęstej mgły jest dwutlenek węgla. Jest on cięższy od powietrza, dlatego dzieci nie mogą siedzieć zbyt długo na podłodze. Wytwarzając białe obłoki na stole, można być pewnym ze dwutlenek węgla „spłynie” z blatu na podłogę.


Sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie jest efektownym eksperymentem, który wzbudza ogromne zainteresowanie i jest bezpiecznym eksperymentem. Organizując tego typu zabawę w domu, mogą uczestniczyć w nim również dzieci. Sprawdź naszą promocję na Dzień Dziecka w tym roku. Zobacz również inne propozycje zabawy, jakie przygotowaliśmy na Dzień Dziecka.

171 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie