• Dry Ice

Żelpaki do transportu w kontrolowanej temperaturze

Wiele obecnie stosowanych preparatów, farmaceutyków w wyniku nieprawidłowego transportu a później przechowywania ulega uszkodzeniu. Niewłaściwy transport leków naraża firmy farmaceutyczne na duże straty. Obecne leki, szczepionki oraz inne farmaceutyki posiadają tak złożony skład, że muszą być one transportowane w ściśle określonym środowisku. Musi być zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Zimny łańcuch dostaw leków nie może być również przerwany podczas załadunku i przeładunku. Zimny łańcuch oznacza, że leki opuszczając taśmę produkcyjną, muszą dotrzeć do odbiorcy realizującego receptę w tych samych warunkach temperaturowych. Aby zapewnić określona, kontrolowaną temperaturę farmaceutyków potrzebne jest odpowiedni materiał chłodzący, który obniży temperaturę wewnątrz opakowania i przez określony czas będzie on na tyle aktywny, że nie dojdzie do żadnych strat. Takim „chłodziwem” wykorzystywanym w zimnym łańcuchy dostaw są żelpaki, których na rynku jest stosunkowo dużo.

wkłady żelowe

Jednym z najpoważniejszych wyzwań stawianych przez firmy farmaceutyczne jest organizacja dystrybucji produktów leczniczych. Dystrybucja leków musi spełniać odpowiednie wymagania. Transport leków najczęściej odbywa się on w temperaturze od +2°C do + 8°C lub +15°C do +25°C.

Wkłady chłodzące, o których potocznie się mówi „żelpaki” mogą pomóc w dystrybucji leków, niemniej jednak aby utrzymać ściśle określone warunki potrzebne są również odpowiednie opakowania lub kontenery. Materiał chłodzącym, jakim są żelpaki do wielokrotnego użytku dzięki czemu można je stosować naprzemiennie. Jedne schłodzone lub zamrożone wkładamy do opakowania, w którym będą transportowane leki, a inne układamy w lodówce do schłodzenia. Takim przykładem może być wkład chłodzący CoolGel 1000. Wkład chłodzący CoolGel 1000


Wkład chłodzący CoolGel 1000

Wkład chłodzący CoolGel 1000 doskonale sprawdza się w zimnym łańcuchu dostaw i to nie tylko leków. Po zamrożeniu do temperatury - 40°C lub schłodzeniu w zwykłej lodówce bardzo długo utrzymuje swoją temperaturę. Im lepsze opakowanie zostanie użyte tym dłużej zastanie zachowana temperatura wewnątrz opakowania. Żelpak CoolGel 1000 wytwarzany jest z nietoksycznego żelu który rozpuszcza się w wodzie. Żel zamknięty jest w dwóch elastycznych woreczkach dzięki czemu można je dowolnie układać w opakowaniu. Woreczki na żel wykonane są z polietylenu. Wkłady żelowe są bardzo wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat dopóki się nie uszkodzi woreczka co skutkuj rozlaniem się żelu chłodzącego. Należy również pamiętać że nie można zamrażać wkładów żelowych poniżej - 40°C. Wymiary wkładu żelowego CoolGel 1000: 300 x 190 x 40mm Waga: 1000 gram

Kontenery do transportu leków


Większe partie leków mogą być transportowane samochodami, które posiadają agregat chłodniczy, który utrzymuje ściśle określoną temperaturę. Samochody taki posiadają w skrzyni załadunkowej rejestratory temperatury, które informują kierowcę o tym co się dzieje w przedziale załadunkowym. Mniejsze partie farmaceutyków ze względów ekonomicznych nie opłaca się w ten sposób transportować, dlatego na rynku logistycznym istnieją inne rozwiązania. Kontenery izotermiczne, które posiadają własne zasilanie i agregat chłodniczy. W przypadku transportu w kontenerach chłodniczych problemem są wysokie koszty organizacji transportu w przedziale od +2°C do + 8°C. Problem polega na tym, że leków wymagających dystrybucji w takich warunkach jest o wiele mniej niż te, które należy transportować w zakresie temperatur od +15°C do +25°C. Organizowanie dla nich osobnego transportu jest bardzo kosztowne dlatego też firmy logistyczne wolę rozsądniejsze i tańsze rozwiązania.

Inne rozwiązania wykorzystywane do transportu w kontrolowanej temperaturze

Bardzo często mniejsze partie leków transportowane są w opakowaniach styropianowych z dodatkiem żelpaków, które są czynnikiem chłodzącym. Wadą jest jednak to, że opakowania styropianowe na dłuższych trasach nie zapewni całkowitej izolacji od warunków zewnętrznych. Zaletą takiego transportu jest to, że na krótkich dystansach można przewieść farmaceutyki o różnych wymaganiach temperaturowych i to za jednym razem. Takie możliwości realizowania transportu o różniej temperatury generuje bardzo duże oszczędności. Na dłuższe trasy transport realizowany jest w opakowaniach specjalistycznych do wielokrotnego użytku. Są one w stanie utrzymać określoną temperaturę do 170 godzin. W takim transporcie potrzebny jest również wkład chłodzący w formie miękkiego lub twardego żelpaku, który będzie chłodziwem. Przykładem może być wkład żelowy CoolGel 500.

wkład żelowy CoolGel 500

Żel został zamknięty w pojedynczym woreczku, który jest wykonany z polietylenu. Nietoksyczny żel zamknięty w jednym woreczku można zamrozić do temperatury - 40°C. Woreczki z żelem można układać w opakowaniu w dowolnej kombinacji. Należy je tak ułożyć, aby nie miału styczności z lekami, ponieważ może dojść do przemrożenia miejscowego. Woreczki z żelem są bardzo wytrzymałe na ściskanie oraz niskie temperatury. Wymiary wkładu żelowego: 190 x 170 x 30 mm Waga: 500 gram

Wkłady żelowe do domowej rehabilitacji

Wkłady żelowe można również użyć do leczenia zimnem domowymi sposobami. Od dawna zimne okłady stosowane są na miejsca stłuczone, a nawet złamane. W migrenach czy też bólach głowy. Stłuczeniach lub poparzeniach. Wkłady żelowe sprawdzają się do leczenia metodą ciepło/zimno. Najpierw dane miejsce chłodzimy a później podgrzewamy, aby zmusić organizm do działania. Chłodzenie miejscowe stosowane jest przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwkrwotoczne. Stosując żelpaki do chłodzenia miejscowego należy pamiętać, że pierwszy raz przykładamy miejscowo zimny kompres do 10 minut. Dopiero po pewnym czasie stosowania zimnych kompresów ten czas można wydłużyć. Wskazania leczenia zimnem:

  • schorzenia reumatyczne części miękkich

  • ostre i przewlekłe schorzenia stawów

  • skręcenia

  • zwichnięcia

  • naderwanie ścięgna krwotok z nosa

  • krwiaki i stłuczenia

  • bóle głowy

  • migrena

Jak widać wkłady żelowe, które stosowane z powodzeniem w transporcie można wykorzystać również do innych celów. Są one niejednokrotnie tańsze od tych, które znajdują się w sprzedaży w sklepach specjalistycznych. Sprawdzają się jednak wyśmienicie jako zimny kompres, który można użyć w każdej chwili. Należy również dodać, że wkłady chłodzące sprawdzają się również jako chłodziwo do lodówek turystycznych z jednym zastrzeżeniem. Wkłady chłodzące stosowane są do schłodzenia, a nie zamrożenia zawartości lodówki turystycznej. Do zamrożenia zawartość oraz transportu produktów zamrożonych wyśmienicie nadaje się suchy lód, który posiada temperaturę -78.5°C.

118 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie