• Dry Ice

Świeczka której nie można podpalić


Prostota niektórych eksperymentów, które mogą być wykonane w formie zabawy, jest naprawdę zadziwiająca. Ta prostota pozwala dzieciom na wykonanie niektórych czynności pod czujnym okiem osoby dorosłej. Należy pamiętać, że suchy lód posiada temperaturę -78,5°C dlatego ostrożność i rozwaga to podstawa. Do niektórych eksperymentów należy kupić dziecku okulary ochronne. Do innych wystarczą rękawiczki. Do zabawy ze swoją pociechą na Dzień Dziecka można kupić granulat suchego lodu fi 16 mm lub wystarczy nabyć go w blokach. Bloki lub plastry bez problemu można pokruszyć i wykorzystać do zabawy. Preferujemy jednak wykorzystanie najpopularniejszego granulatu fi 16 mm. Jest on prosty w użyciu i można go nabierać szufelką lub szczypcami. Do eksperymentu z niegasnącą świeczką można użyć granulatu lub przelać zawartość, która znajduje się w samopompującym się balonie.


W balonie po poprzednim doświadczeniu znajduje się dwutlenek węgla powstały w trakcie sublimacji. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, dlatego po przelaniu do szklanego pojemnika nie będzie się z niego wylewał.


Po rozwiązaniu balonu bezbarwny dwutlenek węgla wlewamy do szklanki lub słoika. Po przelaniu dwutlenku węgla do szklani nie widać jest, aby w niej cokolwiek się znajdowało. Teraz spokojnie wkładamy do szklanego naczynia świeczkę, która nie może wystawać poza naczynie. Następnie bierzemy zapalarkę do gazu i próbujemy świeczkę zapalić. Dzieci od razu zauważą, że po włożeniu zapalarki do gazu bardzo szybko gaśnie w wyniku czego, świeczki w naczyniu nie da się podpalić. Teraz możemy przekazać zapalarkę dziecku, aby same spróbowało zapalić świeczkę. I znowu nic. Próbujemy sami zapalić świeczkę zapaloną zapałką. Również nic. Dziecko zapewne będzie bardzo zdziwione, dlatego zapyta, dlaczego tak się dzieje. Aby takie doświadczenia miały jakikolwiek sens, należy dziecku wytłumaczyć po kolei, o co chodzi. Dziecko chłonie wiedzę bardzo szybko. Szybciej niż na nudnych zajęciach lekcyjnych dlatego coraz częściej tego typu zajęcia (nauka przez zabawę) organizowana jest w przedszkolach i szkołach.


Taki sam efekt można uzyskać gdy przed tym doświadczeniem włożymy do szklanego naczynia parę granulek suchego lód. Około 6 do 7 sztuk. W wyniku sublimacji po pewnym czasie w naczyniu będzie się znajdował dwutlenek węgla do którego wkładamy świeczkę tak jak w poprzednim doświadczeniu. Uzyskamy w ten sposób taki sam efekt.


Dlaczego nie można podpalić świeczkiAby świeczka mogła się palić, potrzebny jest do tego tlen. W procesie sublimacji powstaje dwutlenek węgla. Jest on cięższy od powietrza, dlatego będzie wypierał tlen z naczynia, który jest od niego lżejszy. Po paru minutach, gdy suchy lód przestanie sublimować, będzie się wydawało, że w szklance nic nie ma. To jest jednak złudne. Ze względu na to, że świeczka nie będzie miała dostępu do tlenu, nie będzie się mogła palić. Możemy również dać dziecku powąchać to, co znajduje się w środku. Dziecko potwierdzi, że wewnątrz szklanki nic nie ma, ponieważ dwutlenek węgla nie posiada zapachu i nie da się go wyczuć. Oto cała magia tego doświadczenia. Życzymy miłej zabawy.


Sprawdzone pomysły prezentowane przez nas na Dzień Dziecka możesz wykorzystać do wspólnej zabawy. Twoje dziecko może zaprosić do takiej zabawy koleżanki i kolegów. Wspólna zabawa owocuje nowymi pomysłami. Zobacz super listę pomysłów zabaw na Dzień Dziecka.

156 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie